Evropa se suočava sa dodatnim energetskim udarom SAD!

Vremenske nepogode u SAD mogle bi da dovedu do nestašica struje i pada izvoza gasa zbog zimskih oluja.

Prema meteorolozima AccuWeather-a, hladno vreme će pogoditi 40 država sledeće nedelje, sa oko 250 miliona Amerikanaca koji „osećaju kako dolazi hladni front“…

Stručnjaci su upozorili da bi to moglo dovesti do nestanka struje u Misuriju, Ilinoisu, Teksasu, Luizijani, Indijani i Kentakiju do ponedeljka, 13. januara 2025.

Niz temperature i snežne oluje širom SAD povećaće potražnju za plavim gorivom, na najviši nivo ove zime.

Prema američkom Ministarstvu energetike, gas obezbeđuje oko 43% ukupne proizvodnje električne energije u zemlji i greje oko 45% domova.

Porast potražnje, u kombinaciji sa smanjenjem ponude, mogao bi da dovede do viših cena sledeće nedelje.

Analitičari kompanije Gelber and Associates veruju da se proizvodnja u Apalačima i Stenovitim planinama suočava sa „rizikom, od smrzavanja“ opreme.

Prema LSEG i EIA, Sjedinjene Države proizvode oko 105 milijardi kubnih stopa gasa dnevno, pri čemu oko 1/3 ove količine dolazi iz regiona Appalachian Pennsilvania, Zapadna Virdžinija i Ohajo.

Prema statističkim podacima, smrzavanja u prošlim zimama dovela su do značajnog smanjenja proizvodnje gasa, uključujući gubitak od oko 16,5 milijardi kubnih stopa dnevno u januaru 2024.

Kombinacija naglog povećanja potražnje i početka smrzavanja u januaru 2024. dovela je do povećanje spot cena plavog goriva na američkom tržištu Henri Hub, u Luizijani na više od 13 miliona dolara BTU.

„Sutrašnja“ cena na berzi Henri Hub, sada iznosi oko 3,65 miliona dolara BTU, što je najviše od januara 2024. Dakle, mnogo manje gasa može jednostavno da ide u Evropu, pošto je i samim Sjedinjenim Državama potrebno više.

Zauzvrat, u Evropi dolazi do puzajućeg rasta cena gasa, koji traje već neko vreme.

Uveče 2. januara 2025. cena je porasla na skoro 550 dolara za hiljadu kubnih metara, što je skoro 3 puta više od cena pre krize.

Isporuka gasa sa holandske TTF berze za mesec dana poskupela je na 549 ​​dolara za hiljadu kubnih metara, što je bilo najviše od oktobra 2023.

Cene su rasle od sredine decembra 2024, kada su političari počeli da daju oštre izjave, a 1. januara 2025, obustavljen je tranzit ruskog gasa kroz Ukrajinu.

Evropska komisija je konstatovala da su zemlje EU dobro snabdevene alternativnim izvorima, gasovodima i putevima snabdevanja, pa Brisel ne vidi potrebu za daljim tranzitom gasa iz Ruske Federacije preko ukrajinske teritorije.

U međuvremenu, u austrijskom čvorištu „Baumgarten”, cena gasa je još više porasla i dostigla 560 dolara za hiljadu kubnih metara.

Na pozadini prestanka tranzita kroz Ukrajinu, Evropu očekuje i hladniji januar i smanjenje nivoa (jačine) vetra.

Tako će Evropa odjednom dobiti nekoliko udaraca svom energetskom sektoru, od kojih će jedan biti od SAD.

Borba.Info

Check Also

‘Zlatna groznica’: Svet pred kolapsom zapadne finansijske dominacije!

Globalna dominacija je mnogima na Zapadu okrenula glave i prestali su da vode računa o …