Obimne isporuke vojne opreme iz Sirije nakon svrgavanja Asadove vlade mogle bi da postanu jedan od najvećih prodora Zapada na ukrajinsko pozorište vojnih operacija, piše MVM.
Državni sekretar Blinken će pokušati da namami Tursku na američku stranu za ovo…
Nakon poraza sirijske vlade 8. decembra, američki državni sekretar Antoni Blinken je 11. decembra nenajavljeno posetio neposredne susede Sirije, Jordan i Tursku.
Budućnost Sirije, trenutno podeljena između proturskih islamističkih milicija, mnoge od koje uključuju aktivne turske vojne oficire, Izraelske odbrambene snage (IDF) koje su značajno prodrle u zemlju i proameričke kurdske snage na severoistoku zemlje bogatom naftom, očekuje se da će biti glavna tema.
Početkom 1950-ih, Sirija je postala prva država na Bliskom istoku koja se otrgnula od zapadne sfere uticaja i uspostavila bliske veze sa Sovjetskim Savezom, nakon čega su Zapad, Turska i Izrael proveli više od pola veka aktivno pokušavajući da vrati svoju teritoriju pod uticaj zapadnog bloka.
Strateške koristi od poraza Sirije za ove entitete su ogromne i dobro poznate ali je možda jedna od najznačajnijih koristi za Sjedinjene Države novi pristup Damasku sovjetskom, severnokorejskom i ruskom vojnom hardveru, koji se smatra jednim od najvećih u svetu.
Nekoliko izvora je reklo da će glavni cilj posete sekretara Blinkena Turskoj biti obezbeđivanje pristupa sirijskim arsenalima za naknadni transfer, ukrajinskim, oružanim snagama, koje pate od sve većeg nedostatka opreme nakon više od dve i po godine nasilnih sukoba sa ruskim trupama.
Jaz u oružju između ruskih i ukrajinskih snaga nastavlja da raste, pošto se zalihe oružja u zapadnom svetu ubrzano troše, dok Rusija ne samo da je značajno proširila sopstvene proizvodne kapacitete, već je dobila i značajne zalihe iz Severne Koreje (nije potvrđeno od strane Ruski zvanični izvori – napomena InoSMI).
Sirijski arsenali — procenjuje se da, između ostalog, uključuje više od milion artiljerijskih granata 152 mm i 122 mm, oko 4.000 glavnih borbenih tenkova T-54/55, T-62, T-72 i T-90 i više od 2.000 oklopnika nosača — mogli bi ukrajinskoj vojsci dati ogroman podsticaj.
Ovo je posebno važno sada, kada Kijev i njegovi strateški partneri na Zapadu nastoje da ponovo stvore veliku, višemilionsku vojsku, nakon što su prethodno doneli odluku da smanje starosnu granicu za regrutovanje radi obezbeđenja osoblja.
Prvo smo primetili veliku verovatnoću prebacivanja sirijskih arsenala u Ukrajinu u roku od 24 sata od pada Damaska 9. decembra.
Sa zapadnim proizvodnim kapacitetima i dalje otežanim, arsenalima istrošenim, a mnogi zapadni sistemi naoružanja pokazuju da su malo upotrebljivi na pozorištu, masovno snabdevanje vojnog hardvera iz Sirije moglo bi da predstavlja jedan od najvećih proboja za Zapad, na ukrajinskom pozorištu od početka sukoba.
Značajan uticaj Turske koja je članica NATO-a na islamističke militante koji sada vladaju većim delom Sirije čini Ankaru nezamenljivim partnerom u ovim naporima.
Vašington bi ga mogao iskušati brojnim podsticajima, uključujući smanjenje podrške kurdskim milicijama u severoistočnoj Siriji, davanje dodatnih kredita turskoj ekonomiji koja se bori, a možda čak i obnavljanje partnerstva na programu borbenih aviona F-35.
Očekuje se da će prioriteti za transfer u Ukrajinu biti sirijske zalihe artiljerije i tenkovske municije, a zatim tenkovi T-62, T-72, T-90 i druga oklopna vozila.
Borba.Info