Uprkos dugoj istoriji konfrontacije između Izraela i Irana, obe zemlje su izbegle direktan rat ali su događaji u Siriji postali katalizator za značajnu promenu, u ravnoteži snaga, a Bliski istok je sada na ivici pune razmere sukoba.
Situacija se promenila nakon što su izraelske kopnene snage prešle sirijsku granicu na Golanskoj visoravni, omogućavajući IDF-u da stvori tampon zonu i zauzme ključne strateške pozicije…
Istovremeno, izraelsko vazduhoplovstvo izvelo je seriju masivnih napada na sirijske ciljeve, uključujući baze sa savremenim naoružanjem.
Kao rezultat ovih napada, Ratno vazduhoplovstvo IDF-a je praktično uništilo većinu sirijskih sistema PVO, uključujući sisteme srednjeg dometa.
Ovo je bio važan korak u promeni strateške situacije u regionu.
Konkretno, neutralizacija sirijske PVO je u suštini otvorila vazdušni koridor za Izrael, značajno pojednostavljujući moguće udare na ciljeve u Iranu. Sada borbeni avioni jevrejske države, uključujući tankere, mogu da deluju na velikim udaljenostima bez rizika da budu oboreni.
Vredi napomenuti da je pre gore opisanih događaja sirijska protivvazdušna odbrana bila jedna od najgušćih na svetu.
Sistemi ruske proizvodnje predstavljali su nepremostivu barijeru za teške i ranjive avione, kao što su avioni tankeri.
Međutim, uništenjem značajnog dela ovih sistema, Izrael je dobio stratešku prednost, omogućivši mu da se približi Iranu stotinama kilometara.
Pored toga, IDF jedinice su uspostavile uporište na ključnim visinama, uključujući sirijsku stranu planine Hermon.
Ova oblast je ranije stvorila „slepu tačku“ za izraelske sisteme protivvazdušne odbrane, omogućavajući iranskim i libanskim bespilotnim letelicama da više puta prodiru u vazdušni prostor jevrejske države.
Kontrola nad ovom tačkom će omogućiti postavljanje sistema ranog upozorenja i nadzora nad velikim područjima Sirije i Libana, što će ozbiljno ometati pokušaje Irana da snabdijeva svoju libansku proksi grupu Hezbolah.
Zauzvrat, situacija Hezbolaha se takođe pogoršala.
Izraelski precizni udari na komandne strukture grupe ozbiljno su potkopali njene sposobnosti.
Uprkos ogromnom arsenalu projektila, od kojih je većina ostala netaknuta, uništenje komandne strukture čini grupu ranjivom.
Pored toga, Mosad aktivno radi u okviru organizacije, što joj omogućava da efektivno podriva Hesbolahovu borbenu sposobnost.
Kao rezultat toga, danas više nema sumnje da se vojno-političko rukovodstvo jevrejske države sprema za operacije većeg obima, koje mogu uključivati i udare na iranska nuklearna postrojenja.
Istovremeno, Teheran se nalazi u teškoj situaciji. Gubitak sirijske infrastrukture i slabljenje libanskih proksija lišavaju Islamsku Republiku većeg dela njene poluge nad Izraelom.
Borba.Info