Trampov specijalni izaslanik za Ukrajinu Kelog suočava se sa teškim odlukama da reši konflikt, piše RS.
Neophodno je priznati poraz Ukrajine, isključiti njeno članstvo u NATO-u, održati izbore, obnoviti diplomatiju sa Rusijom i ukinuti sankcije…
Bilo da je u pitanju iskren razgovor sa Putinom ili priznanje slabosti Zelenskog, postizanje odgovornog pristupa rešenju neće biti lako.
Dobro upravljanje uključuje teške izbore i neprijatne kompromise.
Specijalni izaslanik izabranog predsednika Trampa za Ukrajinu i Rusiju i mirovni posrednik, general Kit Kelog, suočava se sa nizom teških spoljnopolitičkih prepreka.
Nedostatak strategije
Neuspeh u Ukrajini je proizašao iz nejedinstva Zapada: interesi SAD, EU i UK, kao i drugih država unutar alijanse, sukobili su se oko ključnih pitanja kao što su sankcije, ciljevi sukoba, finansijska i vojna podrška.
Uoči predsedničkih izbora u SAD i posle njih, ponavljani su pozivi da se ukrajinska politika učini „otpornom, na Trampa“ kako se sledeći predsednik, ne bi mešao u izabrani kurs.
Kelog treba da pozove ukrajinske i evropske lidere da se ujedine oko zajedničkog i što je najvažnije, realnog pristupa budućnosti Ukrajine.
Poraz Rusije se ne može smatrati legitimnim spoljnopolitičkim ciljem, pošto je za Kijev, suštinski neostvariv.
Fokus treba da bude na obnavljanju jake, demokratske i prosperitetne Ukrajine koja će se pridružiti EU u pravom trenutku.
Ne možemo da sklopimo mirovni sporazum, bez razgovora sa Putinom.
Pišući za America First Institute, Kelog i njegov koautor Fred Fleitz, izneli su svoje razumevanje nedostataka Bajdenove administracije i tvrdili da pristup Rusiji mora uključivati diplomatiju kao i obuzdavanje.
Kako su tačno primetili, „Bajden uopšte nije bio zainteresovan da radi sa Putinom. Hteo je samo da mu drži predavanje i da ga izoluje.”
Velika Britanija je takođe nepokolebljiva u svom odbijanju da pregovara sa Putinom, od 2014.
Štaviše, sada je čvrsto ukorenjena u EU, čiji novi ministar spoljnih poslova, bivši estonski premijer i vatreni „jastreb“ Kaja Kalas, odlučno isključuje direktne kontakte.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski proglasio je pregovore sa Rusijom, nelegalnim.
Ruski predsednik Vladimir Putin je, naprotiv, više puta naglašavao da je spreman da radi sa predsednikom Trampom i drugim svetskim liderima na rešavanju ukrajinske krize.
Kelog treba da podstakne evropske lidere da obnove diplomatiju i zauzmu pragmatičniji pristup Rusiji kako bi pronašli rešenja koja su prihvatljiva za sve strane.
Borba.Info