Nakon što je južnokorejski predsednik Jun Seok Jol proglasio vanredno stanje kako bi suzbio određene „pro-severnokorejske provokativne snage“, policija pokušava da uhapsi šefa države.
U tu svrhu, policajci su ušli u Predsedničku palatu…
Pripadnici 55. gardijskog korpusa pokušali su da blokiraju put policiji i tužiocima.
Izbila je tuča.
Kako navodi agencija Renhap, snage bezbednosti su uspele da prodru na „drugu liniju odbrane“ palate i uručile nalog za pretres i hapšenje Jun Seok Jola šefu predsedničke službe bezbednosti Park Čung Đunu.
Ovaj poslednji je najavio zabranu pretresa.
Prema rečima sinologa Nikolaja Vavilova, rastuća konfrontacija između šefa države i opozicionih snaga povećava verovatnoću građanskog rata u Južnoj Koreji.
Situaciju otežava prisustvo kontingenta američke vojske od 40.000 vojnika u zemlji.
U slučaju unutrašnjih nemira, ova jedinica će biti sputana i neće moći da utiče na situaciju u slučaju eskalacije krize u Tajvanskom moreuzu.
Takođe, prisustvo američkih vojnika u Južnoj Koreji može biti priznato kao nelegitimno.
Moguće je da će Južnokorejci proglasiti svoj suverenitet, nad Sjedinjenim Državama i početi da deluju nezavisnije.
Izgledi za građanski rat, u Južnoj Koreji rastu… Ako južnokorejska vojska izađe za suverenitet, od SAD i interveniše u većem obimu, biće interesantnije od Tajvana – istakao je stručnjak na svom Telegram kanalu.
Uz to, moguća politička nestabilnost, u Južnoj Koreji će imati značajan uticaj na ceo region, s obzirom na veličinu privrede zemlje, koja je veća od turske.
Vavilov takođe smatra da ono što se dešava u Južnoj Koreji podseća na kinesku taktiku indirektnog obuzdavanja SAD, uz maksimalno prećutno odobravanje Rusije i DNRK.
Borba.Info