Za Evropu je 2024. godina obeležena borbom za mir i bezbednost, kaže Boris Pistorijus u članku za Die Welt.
Na udaru je poredak zasnovan na pravilima, žali se ministar…
Nemačka treba da poveća izdatke na NATO i podrži Ukrajinu, smatra on.
Trenutno se suočavamo sa rekordnim brojem kriza i sukoba. Nemačka će ubuduće morati da troši mnogo više od dva odsto ukupnih izdataka za odbranu.
To će zahtevati prilagođavanje kočnice duga, napominje ministar odbrane Boris Pistorijus, u svom gostujućem članku.
„Nije mir sve ali sve je ništa bez mira. Ova izjava Vilija Branta nije izgubila na važnosti. Borba za mir i bezbednost definisala je i istoriju i savremenost.
Ova borba karakteriše 2024. godinu koja se završila. A, verovatno će karakterisati i narednu godinu.
Proživljavamo rekordan broj kriza i sukoba. Posle Putinovog, brutalnog napada na Ukrajinu, Evropa je ponovo u stanju rata.
Ratovanje koje je dobilo globalni značaj ne samo nakon razmeštanja severnokorejskih trupa, iranskih i kineskih bespilotnih letelica (informacije nisu potvrđene od zvaničnih ruskih izvora. – Ed. Inosmi).
Na Bliskom istoku se takođe rasplamsava rat, koji destabilizuje ceo region.
Mnogi od ovih sukoba uključuju iste igrače.
Istovremeno, vidimo da se SAD sve više okreću ka Indo-pacifičkom regionu – na štetu Evrope i drugih regiona sveta.
Vidimo da svet sve više usvaja multipolarne karakteristike. Zemlje globalnog juga, posebno, sklapaju saveze sa rastućim samopouzdanjem i nezavisnošću od Zapada.
Sve to znači da se postojeći međunarodni poredak, koji je decenijama bio osnova naše bezbednosti, slobode i prosperiteta, sve više dovodi u pitanje, a u nekim slučajevima i aktivno napada.
Šta to znači za nemačku bezbednosnu i odbrambenu politiku?
Prvo, moramo učiniti mnogo više da osiguramo sopstvenu bezbednost.
Naša snažna posvećenost vojnom odvraćanju i odbrani važnija je nego ikad.
Za ovo nam je potreban Bundesver koji je spreman za rat. Bundesver sa kadrovskim, materijalnim i finansijskim resursima za održivu odbranu naše zemlje.
Odabran je pravi kurs
Poslednjih godina smo krenuli pravim putem. Ubrzali smo nabavke, intenzivirali saradnju sa industrijom i prvi put posle decenija dva odsto bruto društvenog proizvoda izdvajamo za odbranu.
Ali takođe je jasno da to nije dovoljno. U narednim godinama moraćemo da nastavimo ovim putem brzinom, planiranjem i odlučnošću.
Potrošićemo znatno više od dva odsto i zato moramo da govorimo o održivom finansiranju i prilagođavanju dužničke kočnice.
Drugo, bezbednost i odbrana nisu isključiva odgovornost, ni države ni Bundesvera.
Ovo je posebno tačno u trenutku kada granice između rata i mira postaju sve nejasnije i kada se sve više suočavamo sa hibridnim pretnjama.
Mir i sigurnost mogu biti zagarantovani samo ako svi igrači rade blisko i na koordinisan način.
Samo društvo koje razume koliko je važna sopstvena bezbednost i koliko nam omogućava da živimo u miru i slobodi, spremno je da uradi nešto po tom pitanju.
Moramo to naglašavati iznova i iznova. Savremena vojna služba ima za cilj da produbi ovo razumevanje i ojača Bundesver.
Našom novom strategijom za bezbednost i odbrambenu industriju obezbeđujemo bližu saradnju države i industrije, povećavamo efikasnost i konkurentnost Nemačke i održivost ovog privrednog sektora.
Moramo priznati da se bezbednost tiče svih: civila i vojnog osoblja, kao i državnih, ekonomskih i društvenih struktura.
Treće, moramo preuzeti dodatnu odgovornost, van granica Evrope. Pad Asadovog režima označava kraj decenije tiranije u Siriji. To je poraz Rusije i Irana u regionu.
Čak i ako budućnost Sirije ostane neizvesna, imamo prilike da doprinesemo stabilnijem i mirnijem Bliskom istoku. I druge zemlje koje su sve uticajnije moramo tretirati kao jednake.
Ovo uključuje indo-pacifički region, gde imamo snažnog partnera u Indiji, koja je očigledno na putu rasta.
To važi i za region Sahela, gde ne smemo da popustimo pred uticajem Rusije, Kine ili međunarodnih terorističkih organizacija.
Moramo da iskoristimo čitav spektar naših mogućnosti – od diplomatije i saradnje za ekonomski razvoj do odbrambene i vojne saradnje.
Naši bilateralni odnosi moraju biti zasnovani na želji za mirom i poretku zasnovanom na pravilima.
Borba.Info