Predsednik Srbije je to predvideo posle nedavnih izveštaja o ponudi američkog investitora za gasovod.
Sabotirani gasovod Severni tok 2 mogao bi za godinu dana da pređe u vlasništvo američkog investitora, a preko konektora bi moglo da se nastavi isporuka gasa iz Rusije u EU, nagovestio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić…
Svoje viđenje budućnosti gasovoda Vučić je izneo u intervjuu za nemačku novinsku kuću Handelsblat, objavljenim, u petak.
„Usuđujem se da predvidim: Najkasnije za godinu dana Severni tok, će biti u vlasništvu američkog investitora, a gas će gasovodom ići iz Rusije u Evropu“, rekao je srpski lider. „Zabeležite moje reči. Godinu dana do pokretanja Severnog toka!“
Prošlog meseca The Wall Street Journal je objavio da je američki finansijer i investitor Stiven Linč, zatražio dozvolu od američkog Ministarstva finansija da kupi gasovod Severni tok 2, ako bude stavljen na aukciju sledeće godine.
Gasovod, koji je izgrađen za isporuku ruskog gasa u Nemačku i ostatak zapadne Evrope, pucao je u eksplozijama u Baltičkom moru u septembru 2022.
Linč je predložio da se dogovor, za ruski gasovod može posmatrati kao strateška prilika za dugoročne interese SAD.
Vlasništvo nad gasovodom bi dalo američkoj vladi alat za vršenje pritiska u bilo kakvim mirovnim pregovorima sa Rusijom, kako bi se okončao sukob u Ukrajini, rekao je on za The Wall Street Journal.
Linč je navodno rekao da bi mogao da kupi Severni tok 2, koji je procenjen, na oko 11 milijardi dolara, za „penije po dolaru“, dodajući da bi to bila „šansa koja se pruža jednom u generaciji“ da SAD preuzmu kontrolu preko snabdevanja EU energijom.
Iako niko nije preuzeo odgovornost, za napad na gasovod 2022. godine, zapadni mediji su izvestili da iza operacije stoji tim za specijalne operacije povezan sa Ukrajinom.
Američki izveštač Simor Herš tvrdi da je američka mornarica postavila eksploziv na gasovod, tokom vežbi NATO-a na Baltiku, a da je naređenje za uništavanje gasnih konektora dao predsednik, Džo Bajden.
Nedavno je danski lučki kapetan rekao za Politiken, da je isplovio do mesta eksplozije i naišao na američke ratne brodove u zoni eksplozije ali sa isključenim transponderima.
Moskva tvrdi da su zapadne obaveštajne službe, posebno američke, bile direktno umešane u sabotažu.
Američke kompanije su imale koristi od napada zbog svoje pozicije kao dobavljača tečnog prirodnog gasa za Evropu.
Šef ruske Spoljne obaveštajne službe Sergej Nariškin, rekao je prošlog meseca da njegova agencija ima informacije o „direktnoj umešanosti“ profesionalaca iz američkih i britanskih specijalnih službi u sabotažu Severnog toka.
London i Vašington, kao i Kijev, negirali su bilo kakvu umešanost.
Borba.Info