Oružje i municija koju bude proizvodila Turska u svojoj fabrici na KiM biće prvenstveno namenjeni budućoj tzv. vojsci Kosova kao deo logističke autonomnosti.
Srbija treba pred Savetom bezbednosti UN da postavi pitanje zašto Turska krši Rezoluciju 1244.
Ovo je komentar profesora dr Mitra Kovača, penzionisanog general-majora Vojske Srbije i osnivača Evroazijskog bezbednosnog foruma, na vest da je vlada tzv. Kosova izabrala tursku kompaniju MKE (“Makine ve Kimia Endustrisi“) da gradi fabriku municije na teritoriji Kosova i Metohije.
Pričaju o miru a spremaju se za rat?
Fabrika mora da bude završena u roku od dve godine, a u početku će proizvoditi dve vrste municije. Jedna će biti kalibra 5,56 milimetara, a druga 7,62.
Ugovor će obuhvatiti i projektovanje dronova.
Kovač napominje da je potez Turske pre svega nekorektan kao i da Srbija ne treba ovo da prećuti Ankari, jer to nije obična fabrika već fabrika oružja koja će se verovatno dograđivati.
„Naravno da bi na ovakve stvari Srbija trebalo da reaguje i u SB UN potegne pitanje kako se i sa čijom to dozvolom otvara fabrika municije na KiM i da li se takvim potezom izgrađuje mir ili unosi nemir i stvaraju uslovi za rat,“ kaže Kovač.
Što se tiče sposobnosti, Turska, podseća on, ima razvijenu namensku vojnu industriju, kao i tehnologije i deo oko proizvodnje streljačkog oružja, naoružanja je kod njih davno savladan.
„Osim toga, imaju sposobnosti da brzo naprave takvu fabriku i obuče kadrove za proizvodnju municije. Ta municija prvenstveno će se proizvoditi sa ambicijom da bude osnova za tzv. vojsku Kosova, koja bi tako dobila logističku autonomnost u streljačkoj municiji, koja se inače najviše troši u bilo kom ratu i oružanim sukobima,“ ocena je Kovača.
Podrška tzv. vojsci Kosova
Naš sagovornik podseća da je Turska od svih zemalja NATO pakta bila i najveći donator oružja Prištini, ali i da Zapad neće imati primedbe na saradnju Ankare i Prištine po ovom pitanju.
„Turska takođe učestvuje u obučavanju prištinskih vojnih kadrova, uglavnom oficira i specijalaca.
Naravno da Turska ovu saradnju ne bi pokrenula ni prihvatila da nema saglasnost ključnih zapadnih faktora vezanih za donošenje odluka za budućnost tzv. oružanih snaga Kosova.
Uostalom, ne gradi samo Turska tu vojsku već i Amerika i Velika Britanija, kao i mnoge druge države sveta i regiona kao što su Albanija i Hrvatska,“ kaže on.
Kovač veruje da se Amerika pre svega priprema da ozvaniči postojanje tzv. oružanih snaga Kosova, odmah posle potpisivanja sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
Ambicije Turske sve vidljive
„Mi možda ne primećujemo, ali Turska već duže vreme ima izraženu povratničku politiku na prostore kojima je nekada vladalo Osmansko carstvo.
Njene aspiracije prema KiM su odavno ispoljene, posebno od jednostranog proglašenja nezavisnog Kosova tj. lažne NATO države.
Slično se odnosi i prema BiH i rešavanju njenih unutrašnjih pitanja sa nekim, „dobrim“ odnosima sa vlastima Srbije ali na štetu Srbije,“ kaže Kovač.
Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti u ime vlade potpisao je sporazum sa MKE, koji je usledio nakon što je tzv. Vlada Kosova prošlog meseca formirala Međuresornu komisiju za procenu i pokretanje postupaka i pregovora oko otvaranja fabrike za proizvodnju municije i laboratorije za projektovanje dronova.
Mediji