Politička kriza u Kanadi dodatno je pojačana iznenadnom ostavkom ministarke finansija Kristije Frilend koja je nezadovoljna odgovorom svoje vlade na pretnje Donalda Trampa da će nametnuti nove takse od 25 odsto na kanadske proizvode ukoliko severni sused SAD, ne obezbedi zajedničku granicu.
Novi američki predsednik Donald Tramp izjavio je da bi Kanada trebalo da postane 51. država SAD. Tramp je rekao je da mnogi Kanađani žele da njihova zemlja postane deo Sjedinjenih Američkih Država.
Trampov lakomisleni komentari naizgled izrečeni u šali, tokom večere za Dan zahvalnosti, dobili su zlokobniji prizvuk, jer se kanadski premijer Džastin Trudo sada bori za svoj politički opstanak.
Tramp je čak jednom prilikom, slučajno ili ne, Trudoa nazvao guvernerom Kanade.
Kako je istakao u objavi na društvenoj mreži X, niko ne može da objasni zašto SAD subvencionišu Kanadu tako velikom količinom novca koja ide čak i do 100 miliona dolara. Prema njegovim rečima, to nema nikakvog smisla.
– Mnogi Kanađani žele da Kanada postane naša 51. država. Uštedeli bi mnogo na porezima i vojnoj zaštiti. Mislim da je to sjajna ideja – naveo je Tramp.
Nejasno je zašto je Tramp naveo cifru od 100 miliona američkih dolara, a koristio je 100 milijardi dolara u prošlosti. Američki robni deficit sa Kanadom do oktobra iznosio je 50,5 milijardi dolara, a za celu 2023. bio je 64,3 milijarde dolara. U objavi iz 2018. na platformi X, Tramp se požalio na to kako Kanada ostvaruje „skoro 100 milijardi dolara u trgovini sa SAD“.
Novoizabrani američki predsednik već je poručivao Džastinu Trudou da bi uvođenje novih poreza Kanadi loše uticalo na privredu te zemlje i da bi trebalo da razmisli da Kanada postane deo SAD.
Tramp je zapretio da će nametnuti nove takse od 25 odsto na kanadske proizvode ukoliko severni sused SAD, ne obezbedi zajedničku granicu tako da se onemogući protok ilegalnih migranata i narkotika.
Ostavka ministarke finansija
Politička kriza u Kanadi dodatno je pojačana iznenadnom ostavkom ministarke finansija Kristije Frilend koja je nezadovoljna odgovorom svoje vlade na pretnje američkog predsednika.
Ona je optužila Trudoa da se služi političkim trikovima umesto da se bavi najavljenom pretnjom i pronalaženjem adekvatnog odgovora na poteze Donalda Trampa.
Na osnovu njenog pisma ostavke može se zaključiti da kanadska vlada nije pronašla način kako da se izbori sa Trampovom najavom da će podići carine na uvoz proizvoda iz Kanade. Frilend je optužila Trampa, navodeći da će buduća američka administracija voditi politiku “agresivnog ekonomskog nacionalizma”.
Kanada pojačava nadzor granice
Kanada je najavila nova granična pravila za kanadsko-američku granicu koja uključuju sveobuhvatne bezbednosne mere nakon Trampove pretnje dodatnim carinama.
Kanadska vlada je najavila da će pojačati nadzor duž granice sa SAD kao i zajedničke snage dve zemlje za borbu protiv međunarodnog organizovanog kriminala, preneo je Bi-Bi-Si.
Novi kanadski ministar finansija Dominik Leblan rekao je da će kanadska vlada za pojačano obezbeđenje granice sa SAD izdvojiti 900 miliona dolara.
– Te mere će zaštititi našu granicu od protoka nelegalnih migracija i droge, uz obezbeđivanje slobodnog protoka ljudi i dobara koji su u srži prosperiteta Severne Amerike – naveo je Leblan dodajući da su nove mere usmerene na sprečavanje krijumčarenja fentanila, poboljšanu koordinaciju sa američkim organima za sprovođenje zakona, povećanu razmenu informacija i ograničavanje saobraćaja na granici.
Leblan je istakao da mere uključuju predlog za formiranje radne grupe za vazdušno osmatranje, uključujući helikoptere i dronove.
Broj ilegalnih prelazaka na američko-kanadskoj granici znatno je manji nego na južnoj granici SAD sa Meksikom, prema podacima američke granične patrole.
Tramp je takođe zapretio da će uvesti dodatne carine od 25 odsto na uvoz proizvoda iz Meksika.
Politika