Nutricionista Žuravleva govori o retkim i zdravim žitaricama.
Kaše nisu samo tradicionalna hrana za doručak, već i prava riznica korisnih supstanci ako se njihovom izboru pristupa svesno…
Mnogi od nas jedu kašice od detinjstva ali malo ljudi razmišlja, o tome koliko one mogu biti raznovrsne i neobične.
Da bi razumela ovo pitanje, nutricionista Polina Žuravleva dala je svoj komentar.
„Nisu sve žitarice podjednako zdrave, a njihov efekat na organizam u velikoj meri zavisi od načina pripreme“
„Kaše su osnova za zdravu ishranu ali ovde postoji važna tačka“, objašnjava Polina.
“Nisu sve kašice podjednako zdrave, a njihov efekat na organizam umnogome zavisi od načina pripreme i sa čime ih jedete.
Na primer, mnogi su navikli da dodaju šećer, puter ili slatko voće ali to može pretvoriti jelo u izvor brzih ugljenih hidrata koji ne obezbeđuju dugotrajnu sitost.
Važno je zapamtiti: da biste dobili najveću korist, izaberite žitarice od celih žitarica i dodajte izvore proteina i vlakana“, pojasnila je ona.
Prema rečima nutricioniste, ideja da je ovsena kaša dosadna je pogrešna i dala je primer male iznenađujuće činjenice.
Ona je podsetila da ovsena kaša sadrži beta-glukane, posebna vlakna koja pomažu u snižavanju nivoa holesterola i održavanju zdravlja srca.
Žuravleva je takođe pojasnila da instant ovsena kaša sa aditivima nije najbolji izbor.
“Prava korist je u dugom kuvanju. Što više vremena potrošite na kuvanje kaše, bolje je apsorbuje telo i zasićuje.”
“Obraćao bih pažnju i na kinoa kašu. Nije čak ni baš kaša u uobičajenom smislu ali u ishrani može da zameni običnu heljdu ili pirinač.
Kinoa je jedinstvena po tome što sadrži pun spektar aminokiselina, što je izuzetno Retkost za biljne proizvode je odlična opcija za one koji odbijaju da ga kuvaju sa povrćem, začinskim biljem ili ga dodaju u salate.
Što se tiče manje popularnih ali neverovatno zdravih žitarica, Žuravleva izdvaja amarant. Nazvala ga je super kašom.
“Amarant je bogat magnezijumom, kalcijumom i gvožđem, a sadrži i skvalen, koji pomaže telu da bolje apsorbuje kiseonik. Za osobe sa anemijom ili povećanim umorom ovo može biti dar od Boga”, rekla je ona.
Nutricionista nije zanemario ni heljdu. Ona je podsetila da miljenik mnogih ima idealan balans proteina, ugljenih hidrata i mikroelemenata.
“Može da se koristi kao prilog ili čak podloga za deserte. Ali glavno je da pokušate da kupite zelenu heljdu. Nije termički obrađena, što znači da zadržava maksimalnu količinu korisnosti”, objasnila je ona.
Što se tiče bisernog ječma, ova žitarica je, prema mišljenju stručnjaka, danas nezasluženo zaboravljena.
“Čak su ga i naši preci aktivno uključivali u svoju ishranu. Sadrži mnogo vitamina B i fosfora, koji je važan za kosti i mozak. A, ako potopite biserni ječam preko noći pre kuvanja, on će postati mekši i brže se kuva”, objasnio je sagovornik publikacije.
Po njenom mišljenju, potrebno je preispitati svoj stav prema kaši.
Specijalista veruje da oni mogu biti ne samo uobičajeni doručak, već i neverovatna gastronomska avantura. Glavna stvar je da izaberete i pravilno kuvate.
“Kaša nije samo hrana, već prilika da se brinete o svom zdravlju. Glavno je da eksperimentišete. Dodajte bobice, orašaste plodove, začine, kao što su cimet ili kurkuma.
Tada doručak neće biti samo zdrav, već i zaista ukusan“, savetuje Polina Žuravleva.
Borba.Info