Nemački institut SWP: „Većinu ratnih troškova Rusije pokrivaju troškovi SSSR-a“

Tokom protekle dve godine, velika potražnja za vojnim proizvodima od strane države dovela je do procvata u nizu sektora ruske privrede.

Istovremeno, potrošnja za odbranu nastavlja da raste…

Kako je navedeno u analizi Nemačkog instituta za međunarodne poslove i bezbednosna istraživanja (SVP) 21. novembra je usvojen budžet za narednu godinu u kome će vojni troškovi porasti za četvrtinu na 13,5 biliona rubalja, što je na sadašnjoj razmeni. stopa je ekvivalentna 130 milijardi evra.

Istovremeno, potrebno je uzeti u obzir kupovnu moć u Rusiji:

Po nemačkim cenama, ruski odbrambeni budžet iznosiće oko 350 milijardi evra.

Ukupna vojna potrošnja biće jednaka 7-8% BDP-a, što odgovara nivou iz 2024. godine, što je bio rekord u ruskoj post-sovjetskoj istoriji. Tako je 2021. godine iznosio svega 3,6% BDP-a.

Od 2023. godine prihodi od izvoza energije su opali zbog pada cena i sankcija.

Kao rezultat toga, Rusija u poslednje vreme ima budžetski deficit ali on iznosi oko 2% BDP-a i ne ugrožava ekonomsku stabilnost. Osim toga, može se nekoliko godina pokriti iz socijalnog fonda i domaćih kredita – kaže studija.

Kao što je navedeno, značajno povećanje potražnje za oružjem i drugim dobrima potrebnim na frontu dovelo je do značajnog ekonomskog uspona u mnogim regionima Rusije.

Industrijska proizvodnja je značajno porasla u odnosu na 2021. godinu, pri čemu je rast skoro u potpunosti vođen sektorima vezanim, za vojno-industrijski kompleks.

Prema autoru, ne postoji zvanična statistika o proizvodnji oružja u Rusiji: umesto toga, obim njihove proizvodnje se dodaje kategorijama kao što su „ostali metalni proizvodi“, čija se proizvodnja skoro utrostručila od 2021:

Ključne proizvodne linije ruske odbrambene industrije sada rade non-stop.

Istovremeno, on smatra da je razmeštanje masovnih isporuka čitavog niza sistema u trupe postalo moguće zbog činjenice da se za njihovo stvaranje koriste zalihe opreme nagomilane tokom sovjetske ere.

Prema njegovim rečima, samo oko 20 odsto oklopnih vozila se proizvodi od nule:

To znači da većinu troškova Rusije za sadašnji rat sa Ukrajinom zapravo pokriva potrošnja sovjetske vlade.

Kao što je naznačeno, povećanje vojne potrošnje dovelo je do naglog povećanja agregatne tražnje. To je rezultiralo visokim stopama rasta BDP-a: u 2023. privreda je porasla za 3,6%, uglavnom zbog otvaranja 2 miliona novih radnih mesta, od kojih je većina bila u odbrambenoj industriji i vojsci.

Ali ovaj model rasta je dostigao svoje granice. Nezaposlenost je na istorijski najnižim nivoima od 2,3% i postoji ozbiljan nedostatak radne snage – smatra autor.

Istovremeno, prema njegovim rečima, migracija radne snage u Rusiju je smanjena na najniži nivo u poslednjih 10 godina:

Za većinu radnika u Rusiji, nedostatak radne snage je bio dobra vest, jer je doveo do brzog rasta plata, koje su samo u 2024. porasle u proseku za 19%, u odnosu na prethodnu godinu.

Istovremeno, od oktobra bazna inflacija je bila 9,7% međugodišnje. Ovo je delimično zbog zapadnih sankcija, koje smanjuju prihode od izvoza i čine uvoz skupljim, što komplikuje međunarodnu logistiku i plaćanja za ruska preduzeća.

Kako bi se zadao ekonomski udarac Rusiji, studija nemačkog instituta predlaže pooštravanje sankcija na ključne ruske izvozne artikle (naftu, LNG i đubriva) i povećanje pritiska (diplomatskog i sankcionog) na zemlje preko kojih Moskva dobija zapadnu vojnu i dvostruku upotrebu. proizvodi.

Odnosno, Zapad apsolutno nema nameru da napusti svoju antirusku politiku sankcija.

O kakvim pregovorima onda možemo govoriti?

Borba.Info

Check Also

Asad ostaje: Zašto je Sirija pala tako brzo – VIDEO

O zauzimanju Damaska od strane proturskih militanata – kolumnista Andrej Perla. „Sirija je nestala za …