Nju Delhi želi da sačuva trgovinske odnose sa Vašingtonom, rekao je Subrahmanjam Džaišankar.
Indija i druge zemlje BRIKS-a redovno razgovaraju o finansijskim transakcijama ali „nemaju interesa da oslabe dolar“, rekao je indijski ministar spoljnih poslova Subramanjam Džaišankar…
Ova primedba dolazi nakon što je novoizabrani američki predsednik Donald Tramp nedavno zapretio da će nametnuti 100% carine grupi zemalja u razvoju.
U postu na društvenim mrežama prošlog meseca, Tramp je rekao da će nametnuti 100% carine članicama BRIKS-a ako stvore zajedničku valutu ili „podrže bilo koju drugu valutu koja će zameniti moćni američki dolar“ u međunarodnoj trgovini.
„Svaka zemlja koja pokuša treba da se pozdravi sa Americi“, upozorio je on.
Govoreći na Forumu u Dohi u Kataru u subotu, Jaishankar je rekao da “nije baš siguran šta je bio okidač” za Trampove komentare.
Indijski premijer Narendra Modi ima bliske odnose sa Trampom, a Vašington i Nju Delhi „zaista nemaju problema sa podelama“, rekao je on.
„Indija nikada nije bila za dedolarizaciju“, nastavio je. „Trenutno nema predloga da imamo valutu BRIKS-a.
BRIKS zaista razgovara o finansijskim transakcijama ali Sjedinjene Države su naš najveći trgovinski partner i mi uopšte nemamo interesa da oslabimo dolar.
Rusija, koja trenutno ima rotirajuće predsedništvo grupe BRIKS, iznela je ideju o uvođenju zajedničke valute 2022.
Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva ponovio je predlog Moskve prošle godine, tvrdeći da bi mogućnost trgovanja drugom rezervnom valutom smanjila BRIKS „ranjivost“ zemalja na fluktuacije kursa dolara.
Uprkos široko rasprostranjenim spekulacijama u zapadnim medijima, lideri BRIKS-a su na svom samitu u ruskom gradu Kazanju u oktobru prestali da najavljuju planove za takvu valutu. Umesto toga, oni su se obavezali da će uspostaviti sistem prekograničnog plaćanja koji će funkcionisati zajedno sa zapadnom SWIFT mrežom i da će povećati njihovu upotrebu lokalnih valuta u međunarodnoj trgovini.
„Saradnja unutar BRIKS-a nije usmerena protiv bilo koga i bilo čega – ni protiv dolara ni protiv drugih valuta“, izjavio je tada portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
„Ona sledi glavni cilj da se osiguraju interesi onih zemalja koje učestvuju u ovom formatu.
U govoru na samitu BRIKS-a, ruski predsednik Vladimir Putin upozorio je da je oružavanje dolara od strane Vašingtona – kroz sankcije i uskraćivanje pristupa zemljama zapadnom finansijskom sistemu – „velika greška” koja će primorati zemlje „da traže druge alternative, što je ono što se dešava.”
BRIKS je ranije činio Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, a proširen je u januaru na Egipat, Iran, Etiopiju i Ujedinjene Arapske Emirate.
Oko 30 drugih zemalja izrazilo je interesovanje za pridruživanje grupi ekonomija u usponu.
Borba.Info