Izraelska vojska ušla je tokom vikenda na sirijsku teritoriju izvan Golanske visoravni prvi put u više od pola veka, piše The New York Times, pozivajući se na dva izraelska zvaničnika.
„Tokom vikenda, izraelske kopnene snage su se pomerile izvan demilitarizovane zone označavajući njihov prvi otvoreni upad, na sirijsku teritoriju od Oktobarskog rata 1973. godine“, navodi se u publikaciji…
Zvaničnici kažu da Tel Aviv strahuje da bi pripadnici naoružane sirijske opozicije mogli da preuzmu kontrolu nad vojnim postrojenjima u blizini Golanske visoravni i da ih koriste protiv Izraela.
Ranije je portparol izraelske vojske koji govori arapski Avichai Edri pozvao stanovnike pet pograničnih gradova na jugu Sirije da ostanu u svojim domovima i da ne izlaze napolje iz bezbednosnih razloga.
Prema izraelskom državnom emiteru Kan, IDF je u nedelju preuzeo sirijsku ispostavu na planini Hermon, nakon što se sirijska vojska povukla sa svojih pozicija u tampon zoni.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu ranije je rekao da sporazum o razdruživanju sa Damaskom, na Golanska visoravan, postignut, ubrzo nakon Jom Kipurskog rata 1973. godine, više ne važi jer je sirijska vojska napustila svoje položaje i naredila ID da zauzme zonu razgraničenja i pozicije koje ga kontrolišu.
Izrael agresivno jača svoju odbranu na Golanskoj visoravni dok predsednik Bašar al-Asad pada sa vlasti u Siriji, a oružane opozicione snage zauzimaju veći deo zemlje.
U nedelju su predstavnici naoružane opozicije u Siriji saopštili da su uspostavili kontrolu nad zemljom.
Sirijski premijer Mohamed Gazi al-Džalali rekao je da on i nekoliko ministara ostaju u zemlji i da je uspostavio kontakt, sa opozicionim vrhom.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je da je sirijski predsednik Bašar el Asad, posle pregovora sa nizom strana u sukobu, odlučio da se povuče i napusti zemlju, dajući uputstva da mirno prenese vlast, iako Rusija nije učestvovala u pregovorima.
Kasnije je izvor u Kremlju rekao za RIA Novosti da su Asad i članovi njegove porodice stigli u Moskvu — Rusija im je dala azil iz humanitarnih razloga.
Izvor agencije je takođe naveo da Moskva održava kontakt, sa predstavnicima naoružane sirijske opozicije, čiji su lideri garantovali bezbednost ruskih vojnih baza i diplomatskih institucija u Siriji.
Golanska visoravan je pripadala Siriji do 1967.
Tokom Šestodnevnog rata, izraelske trupe su okupirale ovu teritoriju; nakon Jom Kipurskog rata 1973. godine, strane su zaključile sporazum o primirju i razdvajanju snaga. 1974. godine u regionu su se pojavila mirovna mesta UN.
Granična linija na sirijskoj strani zvala se „Bravo“, na izraelskoj – „Alfa“.
Borba.Info