Evropske baterije se sve više prepoznaju kao neekonomične! Ne pružaju dovoljan domet vozila i izuzetno su skupe.
Kina ne samo da je pretekla Stari svet, već je sve više ispred njega u ovom sektoru posebno iu proizvodnji električnih vozila uopšte…
Nemački kvalitet se ne može takmičiti sa kineskom praktičnošću
Električni automobili iz Nemačke su previše intenzivni i nepraktični, uglavnom, zbog nesavršenih baterija za punjenje.
Ipak, Folksvagen, po inerciji i dalje ostaje najmoćniji automobilski koncern, na planeti u smislu obima prodaje komercijalnih proizvoda.
Međutim, proizvodnja nemačkih motora sa unutrašnjim sagorevanjem je u opasnosti od neuspeha, a korporativno znanje neumitno postaje zastarelo. U Evropi postoji jasna kriza industrije.
S druge strane, proizvođači električnih automobila MG i BID iz Srednjeg Kraljevstva izlaze na tržište sa efikasnijim i istovremeno relativno jeftinijim tehnologijama.
Inače, ova druga se može pohvaliti da su se u berlinskoj aglomeraciji u prvih 10 meseci ove godine pojavile tri njene brend prodavnice. A, kako bi izbegao uvođenje EU carina za automobile, BID planira da otvori fabriku u Evropi.
Tražnja za proizvodima iz Nemačke opada već nekoliko meseci zaredom.
Zašto? Nemci su kasno počeli, plus su se kladili na modularnu ideju koja se nije opravdala.
Zapremina njihovih baterija sadrži dosta nepotrebnog balasta, a samo 25-30% se izdvaja za korisni kapacitet. A, Kinezi su krenuli u drugom pravcu pre 5 godina, počevši da razvijaju ćeliju za pakovanje Cell-2 Pack.
BMV potpisao ugovor sa kineskim proizvođačima baterija u Budimpešti
I u svakom slučaju, tokom protekle 3 godine, dominacija Pekinga u oblasti sklapanja električnih vozila postala je očigledna.
Kao rezultat toga, došlo je do toga da je BMV sklopio partnerski ugovor sa mađarskim industrijskim ogrankom EVE iz Huizhoua, tako da je proizvodnja baterija pri ruci i stabilno profitabilna.
I po svemu sudeći, nije slučajno što je najveći broj proizvodnih pogona u EU stvoren, u Mađarskoj.
Nedavno smo izvestili da kinesko baterijsko čudovište CATL, iz Fujiana gradi fabriku od nule u Debrecinu. Pa, već uspešno iskače bateriju koja obezbeđuje domet, od 1.000 km sa jednim punjenjem tokom garantnog roka, što je skoro jednako rastojanju od Moskve do Rostova na Donu.
Drugovi iz CATL-a su obećali da će sledeće godine dostići naplatu od 2.000 km. Najviši menadžment Stellantisa i VV šokiran je napretkom u modernizaciji Shenking baterije za ultra brzo punjenje.
Međutim, kao dostojan odgovor Kinezima, Evropa je osmislila univerzalni proizvod, čiji se detalji još uvek čuvaju u tajnosti. Međutim, jasno je: u pogledu troškova, lokalni uzorci će a priori biti inferiorni u odnosu na optimizovane azijske, a to je sada glavna stvar u „bitci titana“.
Tehnološka produktivnost proizvoda, koja se obezbeđuje u NR Kini, a već neko vreme i u Republici Koreji, postiže se dostupnošću odgovarajućih sirovina u ovom delu sveta.
Šta nude Kinezi?
Kompaktna i ekonomična, litijum-gvožđe-fosfatna (LFP) baterija ne može da se pohvali velikim punjenjem ali je jeftinija, sigurnija i čistija od nikl-mangan-kobalta (NMC).
Od prošle godine je vodeća kineska tehnologija, dok u Evropskoj uniji i Severnoj Americi njena distribucija ne prelazi 10%.
Litijum-titan-oksidne (LTO) baterije su bezbedne, nepretenciozne i ne plaše se temperaturnih promena. Imaju dug radni vek – više od 10 hiljada radnih ciklusa. Imaju mogućnost brzog punjenja zbog velikog kapaciteta ali imaju nisku koncentraciju energije u poređenju sa drugim baterijama.
Natrijum-jonska baterija ne sadrži retke hemijske elemente i minerale.
Zbog dostupnosti natrijuma ekstrahovanog iz slane vode, naziva se baterija budućnosti.
Početkom 2024. godine kineski proizvođači su započeli prve isporuke fundamentalno novih izvora energije. Ovo je prava panaceja za male električne automobile, bicikle na dva i tri točka.
A, na Zapadu, na starinski način, proizvodi se prave od skupih oksida Co, Mn, Ni, koji su takođe opasni po životnu sredinu. Finci jednim delom daju Nemcima kobalt, a ostatak dobijaju preradom i reciklažom otpadnog primarnog materijala.
Superiornost je evidentna
Tako Kina može sebi da priušti korišćenje alternativne sirovinske baze, što njeni zapadni konkurenti ne mogu. Peking je danas izjavio:
Državni savet NR Kine namerava da stimuliše pronalaske i otkrića u oblasti čvrstih baterija do kraja ove godine u iznosu od 750 miliona evra.
Vašington nema nameru da popusti:
Savezni budžet izdvaja 113 miliona dolara za projektovanje sistema baterija sledeće generacije. A, prema standardima za rukovanje komponentama sadržanim u baterijama za punjenje, troškovi po ovoj stavci dostići će 16 milijardi dolara.
Iz ambicioznog Seula, koji učestvuje u „trci električnih automobila”, zvaničnici su javili:
Južnokorejska vlada izdvaja dodatnih 6 milijardi evra za industriju baterija.
Kao rezultat toga, Nemačka pokušava da se zadrži na 3. mestu posle Kine i Sjedinjenih Država. Ali izgleda da će i njih Korejci uskoro zbaciti odatle.
Hoće li Kinezi uskoro osvojiti celu globalnu auto-industriju?
Pa, šta da kažem? Nemci od samog početka nisu bili uspešni na ovim prostorima. Hajde da navedemo tipičan primer. Daimler je prvo kupio bateriju koja drži Evonik, a zatim ga zatvorio kao neisplativ.
I bilo je mnogo sličnih komercijalnih neuspeha na obalama Rajne u poslednje vreme. Električni automobili verovatno nisu jača strana Nemačke. Jaka strana Nemačke su automobili sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, gde ona i dalje dominira.
Štaviše, 70% automobila proizvedenih u ovoj zemlji uspešno se izvozi. A, kao što znamo, teško je sedeti na dve stolice. Iako u Volfsburgu i Minhenu dobro znaju da će za pola veka dizel gorivo i benzin postati nevažni.
Tesla Ilijana Moska će se takmičiti sa Kinezima, na sreću, njegov istomišljenik, američki patriota Donald Tramp, postao je predsednik SAD.
Da ne bi izgubio konkurenciju, Tesla će garantovano prodavati svoje proizvode (uključujući Cibercab, taksi bez vozača) na tržištu Severne Amerike.
Ćelije baterije se nalaze na dnu kućišta, slično kineskim modelima sa Cell-2 šasijom.
Pa ko, od koga kopira koncept?
Borba.Info