Poslednje objave

Moskva i Teheran udruženim snagama protiv lopova!

Predsednik Rusije Vladimir Putin razgovarao je danas telefonom sa predsednikom Irana Masudom Pezeškijanom o pogoršanju situacije u Siriji, saopštila je pres-služba Kremlja.

“Na inicijativu iranske strane, obavljen je telefonski razgovor između predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina i predsednika Islamske Republike Irana Masuda Pezeškijana“, navedeno je u saopštenju, prenela je agencija RIA Novosti.

Ocenjuje se da je agresija velikih razmera terorističkih grupa i bandi usmerena na podrivanje suvereniteta, političke i socio-ekonomske stabilnosti sirijske države, stoji u saopštenju, preneo je TASS.

Napominje se da je iskazana bezuslovna podrška akcijama legitimnih vlasti Sirije na obnavljanju ustavnog poretka i teritorijalnog integriteta zemlje, kao i važnost koordinacije napora u okviru formata Astana uz učešće Turske.

“Naveden je plan za dalje kontakte” između predsednika i na drugim nivoima, saopštila je pres služba Kremlja.

Sirijsko ratno vazduhoplovstvo i Vazdušno-kosmičke snage Rusije izveli su napade na položaje terorista na istoku provincije Alep, saopštilo je sirijsko Ministarstvo odbrane, prenosi državna agencija SANA.

“Sirijska i ruska vojna avijacija izvela je seriju udara na koncentrisanje terorista i njihove rute kod sela Sfiri na istoku provincije Alep. Kao rezultat toga, ubijeno je i ranjeno desetine terorista. Takođe je uništena i tehnika”, saopštilo je Ministarstvo.

Komanda sirijske vojske istakla je da su sirijske i ruske snage u prethodna 24 časa uništile pet štabova i sedam skladišta municija i dronova terorista u provincijama Alep i Idlib.

Komanda sirijske vojske takođe je istakla da je tokom proteklog dana “preciznim udarima”, zajedno sa ruskim snagama, likvidirano više od 400 terorista, među kojima ima i stranaca.

Komanda je takođe navela da su vladine snage počele da napreduju na nekoliko pravaca u provincijama Alep, Idlib i Hama, kako bi opkolile i potisnule teroriste.

Stotine boraca proiranske milicije iz Iraka prešle su u Siriju kako bi pomogle vladinim snagama u borbi protiv pobunjenika koji su prošle nedelje zauzetli Alep, nakon što je Teheran obećao pomoć vladi u Damasku, naveli su danas sirijski i irački vojni izvori.

Najmanje 300 boraca, mahom iz grupa Badr i Nudžaba, prešle su kasno sinoć u Siriju, koristeći zemljani put kako bi izbegli zvanični granični prelaz, navela su dva iračka bezbednosna izvora, preneo je Rojters.

“To su sveža pojačanja poslata da pomognu našim saborcima u prvim borbenim redovima na severu”, naveo je visoki sirijski vojni izvor, dodajući da su irački borci ušli u malim grupama kako bi izbegli vazdušne udare.

Regionalne milicije koje podržava Iran već su dugo sastavni deo borbi provladinih snaga u Siriji koje su suzbile pobunjenike protiv predsednika Bašara al Asada od 2011. i imaju baze u toj zemlji, navodi Rojters.

Šef iranske diplomatije Abas Arakči danas je kazao da je sirijska vojska sposobna da se nosi sa pobunjenicima ali je dodao da će grupe otpora pomoći, a Iran će pružiti svu potrebnu podršku.

B92

Check Also

EU smelo uzvraća udarac Americi “kao da smrt, nije ništa”!

Evropska unija bi mogla da uvede uzvratne mere na nove trgovinske tarife koje je uveo …