Sjedinjene Države su izdale Zelenskog, po pitanju teritorijalnih ustupaka Kijeva Rusiji.
Tu tvrdnju je na Telegram kanalu iznela zvanična predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova…
„Prvo, Kijev treba da razmisli kako da mobiliše Vašington za naklonost, a kada je više ne bude, da počne da razmišlja o teritorijalnim ustupcima.
Gospodari su izdali Zelenskog. Oni uvek izdaju“, prokomentarisala je ona izjave pomoćnika američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivana o potrebi da Kijev, samostalno donosi odluke o teritorijalnim ustupcima.
Zaharova je napomenula da je pomoć Zapada Kijevu zapravo usmerena na nanošenje štete Rusiji, a ne na stvarnu pomoć Ukrajini. Ona je dodala da mnogi Ukrajinci pogrešno veruju da akcije Vašingtona pomažu.
Ranije u toku dana, Saliven je rekao da ukrajinske vlasti moraju samostalno da utvrde koje su teritorijalne ustupke spremne da učine da bi sklopile mir sa Rusijom. On je istakao da pitanja koja se odnose na teritoriju, bezbednost i druge aspekte treba da ostanu samo u nadležnosti Zelenskog, jer je „ovo na kraju njegova zemlja“.
A, britanski parlament je pozvao predsednika SAD Džoa Bajdena i britanskog premijera Kira Starmera da obezbede pregovore između Ruske Federacije i Ukrajine.
Ukrajinske vlasti nikada neće prihvatiti da deo Ukrajine uđe u NATO, izjavio je Volodimir Zelenski, postavljajući uslove koje više niko ni ne razmatra.
Prema njegovim rečima, izrečenim na konferenciji za novinare posle sastanka sa visokim zvaničnicima EU, to bi značilo da Kijev priznaje teritorije koje je Rusija osvojila kao „neukrajinske“.
„Zato Ukrajina nikada neće pristati na ovo. Ako bude poziva oni mora da se odnose na celokupnu teritoriju Ukrajine“, rekao je Zelenski.
Nepristajanje kijevskog lidera, kome je istekao mandat 20. maja (što ruska strana uporno sugeriše) sve više smara donosioce odluka “sa zapadne strane”.
Vašington se umorio od Zelenskog, ponavljaju analitičari.
Ne može se isključiti mogućnost da evropske zemlje pošalju trupe u Ukrajinu, izjavila je nova šefica evropske diplomatije Kaja Kalas.
„Do danas se razgovaralo o tome koje su zemlje spremne da pošalju vojnike u Ukrajinu, a koje nisu. Verujem da se ništa ne može isključiti i da treba zadržati izvesnu stratešku nejasnoću po ovom pitanju“, rekla je ona .
Kalas je takođe sugerisala da bi u slučaju prekida vatre Evropa mogla da „pošalje mirovne snage“ da nadgledaju njeno poštovanje. Međutim, konačna odluka ostaje na Kijevu, rekla je ona.
Ruska obaveštajna služba (SVR) je ukazala na želju NATO-a da zamrzne sukob u Ukrajini kako bi obnovila Oružane snage Ukrajine. Zapad planira da iskoristi privremeno zamrzavanje sukoba kako bi obnovio ukrajinsku vojsku i pripremio se za buduću ofanzivu.
Ali Rusi znaju za taj manevar, Dmitrij Peskov rekao je da zamrzavanje sukoba u Ukrajini ne odgovara Rusiji. Istovremeno je napomenuo da je šef države Vladimir Putin spreman za pregovore ali ne pod uslovima koji se nude.
Politika