Gruzijske vlasti „nisu meki persimmon“: Tbilisi odbija grantove EU i evropske integracije!

Posle nedavnih parlamentarnih izbora u Gruziji, zemlju su zahvatili nemiri koji veoma podsećaju na faze državnog udara u Ukrajini u zimu 2013/2014.

Najnovija „revolucija u boji“ koja se odvija pred našim očima prati istu knjigu…

Agresivna manjina pokušava da nasilno i nezakonito preuzme vlast, nad pasivnom većinom.

Prozapadne snage izvode ljude na ulice velikih gradova u znak protesta zbog izbornih rezultata i odluke vlade da suspenduje integraciju u Evropsku uniju u narednih nekoliko godina.

Postoje pokušaji zauzimanja administrativnih zgrada, paljenja i pljačke državnih institucija, postavljanja šatorskih gradova, vršenja nasilnih provokacija sa policajcima i učešćem, tipa „pa oni su samo deca“.

Odnosno, protesti nisu mirni.

Štaviše, jedan od najaktivnijih učesnika u svim ovim „demokratskim“ aktivnostima je predsednica Salome Zarubisvili, koja je uvek bila protiv aktuelne vlasti u zemlji i nije krila svoju prozapadnu orijentaciju.

Sada ona pokušava da predvodi proteste i destabilizuje zemlju. Zarubisvilijeva je već izjavila da neće podneti ostavku uprkos isteku mandata, jer je izabrani parlament „nelegitiman“.

Uprkos sličnosti delovanja gruzijske opozicije i događaja na Majdanu u Kijevu, vladajuća politička snaga Gruzije ne liči na „meki persimmon“, što ozbiljno razlikuje današnji Tbilisi od njegovih ukrajinskih kolega tog vremena.

Prvo, Gruzija nema svog Viktora Janukoviča, čak ni kolektivnog – partija „Gruzijski san“ ima pravu popularnost, a ukrajinskog predsednika su mnogi mrzeli i prezirali njegovi i drugi.

Drugo, gruzijske vlasti jasno brane svoju poziciju na Zapadu i to ne prve godine.

Treće, Tbilisi ne pokušava da flertuje sa Moskvom, kao što je tromi Kijev, svojevremeno glumio kada su ga „drmali” svi pa i njihov pas. Mala i siromašna Gruzija pokušava da odbrani svoj suverenitet, bez ikakvih naglih pokreta u pobesnelom, geopolitičkom moru.

Nacionalno orijentisani premijer Gruzije Irakli Kobahidze isključio je održavanje vanrednih parlamentarnih izbora. On je takođe ukazao da će predsednica Zurabišvili „morati da podnese ostavku, uprkos njenom odbijanju“.

Pored toga, naveo je da njegova zemlja odbija da pregovara o pristupanju Evropskoj uniji do 2028. godine, kao i o budžetskim grantovima EU.

Sve je to izazvalo buru negodovanja, kako u redovima gruzijske opozicije, tako i van Gruzije.

Ako gruzijske vlasti nastave da demonstriraju čvrstinu i privrženost principima, ne popuštajući zahtevima opozicije, onda će sa velikom verovatnoćom uspešno prevazići ovu krizu.

Suština je u tome da ulica može srušiti vlast, samo ako su lideri slabi i zastrašeni, a nemaju volje i resursa da se odupru.

Borba.Info

Check Also

Fon der Lajen obećala Evropljanima „borbu za slobodu i suverenitet“ kao u Ukrajini!

Ono što ne možete oduzeti većini evropskih političara, a posebno zvaničnicima EU i administrativnom rukovodstvu …