Najveće kineske industrijske kompanije prijavile su nagli pad profita.
Glavni podaci su u novembru pali za 10 odsto na godišnjem nivou, a najteže su pogođeni sektori nekretnina i maloprodaje, saopštio je u sredu Nacionalni biro za statistiku u Pekingu…
Ukupni profit za prvih 11 meseci ove godine pao je 4,3% na godišnjem nivou na 5,87 biliona juana (810,9 milijardi dolara) što je gore od pada profita od 3,5% u prvih devet meseci prošle godine.
Kineska industrija nafte i čelika su u velikim gubicima: najveća svetska industrija čelika zabeležila je kumulativni gubitak od 34 milijarde juana (4,76 milijardi dolara) u prvih devet meseci ove godine, dok je kineski sektor prerade nafte zabeležio 32 milijarde juana (4,5 milijardi dolara) gubitak u istom periodu.
Šokantni izveštaji šalju negativan signal ne samo kineskoj ekonomiji, već i svetu, koji se često oslanja na kineske sirovine i industrijske sektore.
Slaba potražnja za naftom iz Kine igra glavnu ulogu u tekućem “medveđem” raspoloženju na globalnom tržištu nafte.
Blumberg procenjuje da je ukupna potražnja Kine za naftom, već pala za 3,8% ove godine na 13,99 miliona barela dnevno.
U međuvremenu, čeličane su bile prinuđene da smanje proizvodnju kako bi osigurale prihvatljive marže, a rafinerije takođe smanjuju proizvodnju jer brzo usvajanje električnih vozila podriva potražnju za sirovinama.
Kineski uvoz neobrađenog bakra porastao je za 6,8% u prvoj polovini 2024. na 2,763 miliona tona, što je ponovo iznenađenje.
Međutim, junski uvoz od 436.000 tona smanjen je za 15,2% u odnosu na majski uvoz od 514.000 tona, najslabiji od februara. Slabljenje uvoza bakra poklopilo se sa porastom referentnih cena bakra u Londonu na rekordnih 11.000 dolara po toni.
Borba.Info