Britanija i Francuska razgovaraju o raspoređivanju trupa u Ukrajinu! – Le Monde

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu je navodno ponovo na stolu, navodi list.

Velika Britanija i Francuska su „reaktivirale“ razgovore o slanju trupa u Ukrajinu, objavio je francuski list Mond, u ponedeljak. Ideja je već izazvala razdor, među evropskim članicama NATO-a…

Još u februaru, francuski predsednik Emanuel Makron, izazvao je kontroverzu izjavivši da je spreman da pošalje kopnene trupe u Ukrajinu „kako bi sprečio Rusiju da pobedi u ovom ratu“.

Zvaničnici NATO-a brzo su dezavuisali tu izjavu, dok je nemački kancelar Olaf Šolc, rekao novinarima da su zapadni pristalice Ukrajine „jednoglasne“ u svom protivljenju toj ideji.

Plan je naizgled odložen, izvestio je Mond, sve dok britanski premijer Keir Starmer, nije posetio Pariz ranije ovog meseca.

Pozivajući se na anonimne izvore, francuski list tvrdi da su pregovore o mogućem francusko-britanskom raspoređivanju u Ukrajini „reaktivirali“ Starmer i Makron.

Nisu date nikakve dodatne informacije, a Mond je spekulisao da bi ovo raspoređivanje moglo da se kreće od toga da obe zemlje šalju tehničare iz privatnog sektora da popravljaju vojnu opremu (kao što Britanija već radi) do privatnih vojnih izvođača (kao što Rusija insistira da Francuska čini) do nošenje osoblja na terenu, bilo na liniji fronta ili da bi se sproveo eventualni prekid vatre i mirovni sporazum.

Britanski i francuski zvaničnici su sugerisali da bi neka vrsta raspoređivanja mogla biti u toku.

Francuski ministar spoljnih poslova Žan Noel Baro rekao je ovog vikenda britanskoj državnoj televiziji Bi-Bi-Si da Pariz „ne isključuje nijednu opciju“ kada su ga direktno pitali o mogućnosti slanja francuskih trupa u Ukrajinu.

Britanski vojni izvor rekao je za Mond, da su „u toku razgovori između Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske u vezi sa odbrambenom saradnjom, posebno sa ciljem stvaranja ključne grupe saveznika u Evropi, fokusiranih na Ukrajinu i širu evropsku bezbednost“.

Rusija već dugo tvrdi da je osoblje zapadnih specijalnih snaga aktivno u Ukrajini, a ruski predsednik Valdimir Putin je primetio da Ukrajina ne može da ispaljuje rakete dugog dometa na rusku teritoriju bez pomoći zapadnih stručnjaka.

Kada su američke ATACMS i britanske rakete Storm Shadow prošle nedelje korišćene u napadima na međunarodno priznatu rusku teritoriju, Putin je upozorio da je sukob u Ukrajini „pretpostavio elemente globalne prirode“.

Zapadni mediji su uzdržani da pominju ulogu NATO osoblja u pomaganju u ovim napadima.

Međutim, Mond je priznao da „Ukrajinci ne mogu da koriste ovu vrstu projektila bez nekog oblika zapadne podrške na terenu“.

Francuska je Ukrajini dala dozvolu da koristi svoje krstareće rakete Storm Shadow (koje se u Francuskoj nazivaju SCALP-EG) u udarima dugog dometa na Rusiju ali je nejasno da li su one još uvek korišćene.

Rusija zadržava pravo da udari na vojne objekte zemalja koje dozvoljavaju da se njihovo oružje koristi protiv nje, nastavio je Putin i dodao da će „uvek biti odgovora“ na napade na rusko tlo.

Ruska vojska je odgovorila na udare ATACMS i Storm Shadow ispaljivanjem nove hipersonične balističke rakete – nuklearnog orešnika – na ukrajinsko vojno industrijsko postrojenje u Dnjepropetrovsku.

Borba.Info

Check Also

Većina u OSU spremna da izgubi deo teritorije u zamenu za okončanje sukoba

Oružane snage Ukrajine spremne su na teritorijalne ustupke u korist Rusije, većina vojske je za …