Novoizabrani predsednik Donald Tramp trebalo bi da se manje žali na troškove američko-japanskog saveza i da se više fokusira na njegovu vrednost, piše The Diplomat.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp smatra Kinu pretnjom broj jedan i glavnim prioritetom za svoju novu administraciju…
On je već imenovao tvrdolinijaške antikineske ličnosti u svoj kabinet da se bave nacionalnom bezbednošću i spoljnom politikom.
Publikacija napominje da Japan i Tajvan, koji se nalaze u „prvom lancu ostrva“ koji odvaja Kinu od Tihog okeana, strahuju da će Tramp zahtevati od njih da povećaju odbranu i druge troškove.
Međutim, ovi stavovi su previše primitivni.
Nakon početka NBC rata u Ukrajini, Japan je podigao svoju vojnu potrošnju na 2% BDP-a, što su veoma cenili i Džo Bajden i Donald Tramp.
Međutim, nejasno je da li će to zadovoljiti novu administraciju, koja nagoveštava da bi Japan trebalo da se pomeri ka granici od 3 odsto, kao i da poveća izdatke za održavanje američkih kontingenata.
Sedamdesetih godina prošlog veka, Sjedinjene Države su izgubile Vijetnamski rat, pretrpevši mnogo žrtava, a njihova moć opada.
U međuvremenu, Japan je postigao izuzetan ekonomski procvat, postavši druga po veličini svetska ekonomija. Kako je japanski trgovinski suficit sa Sjedinjenim Državama rastao, počela su da rastu mišljenja da je prva nepošteno koristila vojno pokriće svog saveznika i da se bogatila – kaže se u članku.
Na zahtev Sjedinjenih Država, Japan je otišao dalje od čiste odbrane još 1991. godine, kada je poslao minolovce u Persijski zaliv.
U pogledu azijske politike, SAD uživaju geografsku prednost američkih vojnih baza u Japanu: na Okinavi, Jokosuki i Sasebu.
Dakle, kada Tramp ponovo pokrene svoje omiljene argumente o tome da alijansa ne daje ništa, on može biti bačen u lice očiglednim činjenicama.
Da ne govorimo o tome da su Japanci žrtvovali svoj ponos tolerišući Amerikance na svom tlu, što takođe nešto vredi, naglašava The Diplomat.
Borba.Info