Poslednji potez Fed-a naveo je neke posmatrače da upozore da bismo mogli biti na ivici novog kraha.
X-ov korisnik @FinanceLancelot upozorio je: „Hitni BTFP Federalnih rezervi pao je za šokantnih 30 milijardi dolara ove nedelje, ostavljajući samo 26 milijardi dolara…
„Džerom Pauel povlači poklopac likvidnosti da izazove krizu, baš kao u februaru 2020.“, dodao je on.
Program oročenog finansiranja banaka uspostavile su Federalne rezerve prošle godine kao program hitnog kreditiranja koji nudi kredite do jedne godine kreditnim sindikatima, bankama i drugim depozitarima koji mogu koristiti kvalifikovane instrumente kao kolateral.
Ideja je bila da se finansijskim institucijama pruži određena likvidnost, nakon niza bankarskih neuspeha, uključujući kolaps visokog profila banke Silicijumske doline.
Bankarski kolapsi izazvali su ogromne navale banaka, pri čemu su svi klijenti pokušavali da povuku svoje depozite odjednom, a bankama je nedostajala likvidnost potrebna da zadovolje potrebe klijenata za gotovinom.
Međutim, sada kada centralna banka povlači više od polovine kredita koji su bili dostupni u okviru programa, banke bi mogle ponovo da budu pod pritiskom, a neke od njih bi mogle da muče da pokriju podizanje gotovine jer su im sredstva vezana u trezorskim zapisima.
Jedan finansijski stručnjak je rekao: „Skoro kao da su ovo tempirali tako da, ako ‘pogrešan’ kandidat pobedi na izborima, mogu da izvuku tepih ispod cele ekonomije.”
Predsednik Fed-a i Tramp mogli bi da imaju zategnute odnose
Ranije ove godine, novoizabrani predsednik Donald Tramp je sugerisao da je predsednik Federalnih rezervi Džerom Pauel bio „političan“ i da bi mogao da smanji kamatne stope pre izbora u pokušaju da pomogne demokratama.
U septembru je upravo to i učinio, smanjivši ih za 50 baznih poena – iako to nije sprečilo Trampovu pobedu.
Pauel je juče rekao da snažan ekonomski rast u SAD znači da kreatori politike imaju vremena da odluče koliko brzo da smanje kamatne stope u budućnosti.
Obraćajući se poslovnim liderima u Dalasu, rekao je: „Ekonomija ne šalje nikakve signale da treba da požurimo sa smanjenjem stopa. Snaga koju trenutno vidimo u ekonomiji daje nam priliku da pažljivo pristupimo svojim odlukama“.
On je dodao da misli da je domaći rast u SAD trenutno „daleko najbolji od bilo koje velike svetske ekonomije“.
Ovo je uprkos rastućoj stopi nezaposlenosti poslednjih meseci i razočaravajućim podacima o rastu zaposlenosti u oktobru.
Pauel takođe veruje da će se inflacija vratiti na cilj, od 2 odsto, iako su ovonedeljni podaci o inflaciji ukazivali na blagi rast cena proizvođača i potrošača.
Upitan je i o mogućnosti da ga Tramp smeni kada preuzme dužnost. To je bila vruća tema otkako su objavljeni izborni rezultati ali Pauel je prošle nedelje rekao da Tramp neće imati moć da ga smeni i da će razmotriti pravni odgovor ako pokuša.
„Mi zaista razmišljamo samo o kontroli inflacije uz održavanje jakog tržišta rada. Ne razmišljamo o političkim faktorima, koji bi, iskreno, bili smetnja od ionako teškog posla koji moramo da obavimo“, rekao je juče on.
Pauelov mandat na mestu predsednika Feda ističe 2026.
Borba.Info