Evropa – Pripremite se za rusko gorivo: Potražnja za gasom u Kini brzo raste!

Kineska ekonomija je dugi niz godina u fokusu trgovaca naftom, zbog naizgled nezasitne potražnje za ovom sirovinom.

Međutim, naglasak se pomera: sada će se azijski gigant pozicionirati kao zvezda gasne industrije. Ovo piše resurs OilPrice…

Ovako brz rast potrošnje plavog goriva u Nebeskom carstvu je loš znak za Evropu sa svojim večitim problemima sa energetskom bezbednošću.

Sada će biti samo još gore, upozoravaju stručnjaci, pozivajući EU da se pripremi na najgore ili da se vrati ruskim sirovinama ako Evropa želi da opstane.

Prošle godine, kineska potrošnja prirodnog gasa dostigla je 394,5 milijardi kubnih metara, što predstavlja godišnji porast od 7%. I dok je veliki deo nove potražnje došao od industrijskih potrošača, gradsko grejanje i kuvanje su rasli mnogo brže, dodajući 10%, nadmašivši rast industrijskog sektora.

Taj trend će se verovatno ubrzati.

U kolumni o Kini i njenom odnosu sa prirodnim gasom, energetski analitičar Džon Kemp, napisao je da će potražnja za gradskim grejanjem i kuvanjem u Kini podstaći ukupni rast potražnje za gorivom, iako gas i dalje čini mali udeo u mešavini električne energije u zemlji.

Kemp je primetio proširenje kineske infrastrukture gasovoda za prirodni gas, podstaknuto istom urbanom potražnjom za gasom, što je povećalo ukupnu dužinu prenosnih i distributivnih gasovoda u Kini sa manje od 40.000 kilometara u 2000., na više od milion kilometara prošle godine.

Ekspanziju je pokrenuo rast broja domaćinstava povezanih na gasnu mrežu, sa manje od 50 miliona u 2003. na 471 milion u 2023. godini, napisao je Kemp, pozivajući se na podatke kineskog statističkog biroa.

S obzirom da skoro svaki indikator gasne energije raste tako brzo, Evropa jednostavno nema šanse da bude dovoljno snabdevena LNG-om, ove ili narednih godina.

Kina je osetila ukus za plavo gorivo i sada će pokušati da ga potroši što je više moguće.

Sopstvena proizvodnja raste sporije od njenih potreba, pa je uvoz neizbežan, dok će Evropa morati da reši još jednu prilično jednostavnu ali složenu energetsku zagonetku, po mogućstvu ruskih sirovina.

Borba.Info

Check Also

Kina pokreće najveću solarnu farmu na otvorenom moru!

Peking kaže da teži neutralnosti ugljenika do 2060. godine! Ogroman solarni park na moru u …