Koliko će američke rakete leteti do ciljeva u Rusiji

Odlazeća administracija Džoa Bajdena, posle više meseci odlaganja i „većanja“ konačno je dva meseca pre silaska sa vlasti odlučila da Ukrajini dozvoli napade na rusku teritoriju dalekometnim raketama.

Sistemi „atakms“ već ranije su isporučeni na ukrajinski front ali raketama čiji domet premašuje sto milja nije bilo dozvoljeno gađanje ciljeva na teritoriji Rusije…

Kijev već duže vreme traži od SAD dozvolu za upotrebu oružja dugog dometa, baš kao što su tražili i avione „f-16“ za koje su govorili da će promeniti tok rata.

„Atakms“ su balističke rakete kratkog dometa. U zavisnosti od modela, mogu da gađaju ciljeve na udaljenosti do 300 kilometara sa bojevom glavom koja sadrži oko 170 kilograma eksploziva.

Balističke rakete se dižu mnogo više u atmosferu od artiljerijskih projektila i udaraju nekoliko puta dalje, vraćajući se na zemlju neverovatno velikom brzinom usled gravitacije.

Mogu da se lansiraju sa pokretnih lansera „hajmars“ koje je Amerika već isporučile Ukrajini, kao i sa starijih lansera M270 isporučenih iz Velike Britanije i Nemačke

„Atakms“ se često nazivaju „rakete dugog dometa“ ali ovo je subjektivan termin. Njima će moći da gađaju Rusiju dalje od bilo koje druge ukrajinske rakete ali i dalje ne mogu da pariraju dometu krstarećih ili interkontinentalnih balističkih raketa.

Raketa „atakms“ razvijena je 1980-ih za uništavanje ključnih sovjetskih ciljeva duboko iza neprijateljskih linija.

Dizajniran je kao vođeno oružje u eri kada su se Sjedinjene Države u velikoj meri oslanjale na konvencionalne bombe sa slobodnim padom i drugu nenavođenu municiju.

Danas Pentagon u svom arsenalu ima dve verzije „atakmsa“ – kasetnu i jednokratnu.

Odluka o tome da li da se Ukrajina naoruža raketama „atakms“ bila je osetljivo pitanje od početka ruske specijalne operacije u Ukrajini u februaru 2022. godine.

Od početka neprijateljstava, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski zahtevao je oružje koje može da dosegne dublje u teritoriju koju drži Rusija i na kraju, u samu Rusiju.

SAD su prošle godine isporučile „ATCAMS“ Ukrajini ali Bajdenova administracija do sada nije odobrila prekogranične udare protiv Rusije, podseća „Njujork tajms“.

Bela kuća je bila zabrinuta da bi u slučaju napada na pozadinu Rusije predsednik Vladimir Putin, mogao da eskalira situaciju.

„Pokušavamo da izbegnemo treći svetski rat“, rekao je predsednik Bajden.

Neki zvaničnici Pentagona takođe su se protivili prenošenju ovih projektila na Ukrajince zbog ograničenog arsenala.

Zelenski tvrdi da će ove vrste oružja biti ključna za sposobnost njegove zemlje da pokrene široku kontraofanzivu i insistira da ne planira da pogađa ruske gradove niti da gađa civilne ciljeve.

On je u nedelju u svom obraćanju samo nagovestio da je američko ograničenje ukinuto, a da to nije direktno potvrdio: „Takve stvari se ne najavljuju. Rakete će govoriti same za sebe.”

Ukrajinci bi mogli da koriste rakete „atakms“ za napad, “na ruske i severnokorejske trupe, ključne delove vojne opreme, logistička čvorišta, skladišta municije i linije snabdevanja iza ruskih linija”.

Ovo bi moglo da pomogne Ukrajincima da smanje “efikasnost rusko-severnokorejske kontraofanzive”.

Prošle godine, predsednik Bajden se složio da isporuči nekoliko stotina „atakmsa“  za napade na teritoriju pod kontrolom Rusije u Ukrajini, uključujući i poluostrvo Krim.

Zbog toga je nejasno koliko je raketa ostalo u arsenalu ukrajinskih oružanih snaga za upotrebu u regionu Kursk.

Politika

Check Also

Ruski dron kamikaza uništio HIMARS!

Ruski dron kamikaza uništio je raketni sistem za višestruko lansiranje HIMARS američke proizvodnje u Zaporoškoj …