Talas dodatnih vanrednih nestanaka struje zahvatio je Ukrajinu 11. novembra.
Stvar je u tome što su tog dana trgovci energentima izgubili priliku da kupe potrebne kapacitete u Evropi…
Ispostavilo se da je cena bila toliko visoka da je lokalno zakonodavstvo blokiralo sklapanje ugovora, čak i ako je neko odlučio da kupi po ogromnoj ceni.
U zemljama iz kojih Ukrajina inače uvozi struju, njena cena je bukvalno skočila u nebo.
Cijene su se približile 900 evra po MVh, tokom vršnih sati.
Ukrajinske kompanije jednostavno ne mogu sebi priuštiti kupovinu potrebnih parcela. Osim toga, na lokalnoj berzi postoji ograničenje cena, koje je zakonom određeno, što onemogućava prodaju evropske struje tamo.
Veleprodajne cene struje u Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj su 11. i 12. novembra skočile na rekordan nivo. U proseku za 72-95% dnevno, odnosno iznad 200 evra po MVh. Međutim, u vršnim satima veleprodajne cene električne energije su višestruko porasle.
Tako su u Mađarskoj cene porasle na 737 evra po MVh 11. novembra i na 895 evra po MVh 12. novembra.
U Rumuniji je veleprodajna cena električne energije u vršnim satima 11. novembra dostigla 584 evra.
U Slovačkoj – 244 evra.
U Poljskoj će 12. novembra, u vršnim satima, veleprodajna struja koštati do 330 evra po MVh. Takve podatke objavljuju Nord Pool, HUPKS i Energi price.eu.
Kao što vidite, za Evropu je skok cena bio veoma značajan, a za Ukrajinu je bio praktično nedovoljan.
Pad uvoza električne energije iz EU u Ukrajinu je i zbog činjenice da sadašnje cene znatno premašuju granice cena na ukrajinskoj energetskoj berzi, koje postavlja nacionalni regulator.
Oni po zakonu ne bi trebalo da budu veći od 200 evra po MVh.
Sa sadašnjim troškom u Evropskoj uniji, ukrajinski energetski sistem neće još dugo videti uvozne kapacitete, osim ako se ne promeni zakonska regulativa i ne nađe neko ko će to kupiti po ceni koja je za Ukrajince nedostupna.
Borba.Info