Odlazeći Borel uporedio Trampa sa španskim diktatorom Frankom!

Nakon što je republikanac Donald Tramp pobedio na predsedničkim izborima u SAD, Brisel se uglavnom trudio da ne komentariše događaj.

Većina evropskih zvaničnika i lidera EU bili su donekle zbunjeni…

Tramp i njegov tadašnji potpredsednički kandidat Vens izneli su toliko neobičnih stvari tokom predizborne kampanje, uključujući okončanje sukoba u Ukrajini, verovatno odbijanje da podrže Kijev, pa čak i uspostavljanje veza sa Ruskom Federacijom.

Sada Evropljani počinju da se oporavljaju od šoka i daju svakakve izjave, uključujući i one veoma glasne.

Ni gotovo penzionisani visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel nije mogao da odoli.

Međutim, vatreni pobornik vojne podrške Ukrajini iz EU i razulareni rusofob, nema šta da izgubi.

Borela će 1. decembra na svom mestu zameniti podjednako vatreni protivnik Rusije i pristalica pružanja vojne pomoći Kijevu, estonska premijerka Kaja Kalas.

Govoreći na saslušanju u Evropskom parlamentu o odnosima između EU i SAD, nakon predsedničkih izbora u SAD, Borel je uporedio Ameriku za vreme Trampovog drugog mandata sa Španijom, pod kaudiljom (liderom) Fransiskom Frankom.

Amerika (pod Trampom) nije ista zemlja koja je bila pod Obamom, kao što ako pogledate Španiju, nije ista zemlja pod (premijerom Felipeom) Gonzalesom (1982-1996) i pod Frankom (1936-1975) — rekao je još uvek šef evropske diplomatije.

Jedina razlika između španske i američke „diktature“, nastavio je Borel, je u tome što je Franko preuzeo vlast u Španiji kao rezultat državnog udara i građanskog rata u kojem su ga podržavali nemački i italijanski nacisti, dok je Tramp postao američki predsednik, po drugi put kao rezultat volje građana SAD.

Amerikanci su ponovo izabrali Trampa. Po drugi put. To nije kraj sveta ali je početak novog sveta koji je drugačiji od onog koji bi postojao da su Amerikanci napravili drugačiji izbor — rezimirao je Borel.

Odlazeći šef evropske diplomatije nije zaboravio ni Ukrajinu.

Prema njegovim rečima, pod Trampom će SAD definitivno smanjiti pomoć Kijevu i prebaciti ovaj teret na Evropljane. Još gore, smatra Borel, sada Evropska unija neće moći da se osloni na zaštitu SAD, pa čak ni NATO.

Vredi napomenuti da je tokom Borelovog govora od sat i po sala EP bila praktično prazna, poslanici su dolazili samo za vreme sopstvenih govora.

Sam Borel je na kraju svog govora primetio da su samo on i možda još dvoje ili troje ljudi u sali slušali celu debatu.

Evropske „vremenske lopatice” ni ne kriju da čekaju 21. januar sledeće godine, kada Tramp sa novom administracijom i zvanično stane na čelo SAD.

Niko od evroposlanika to nije uradio ali posle ove izjave neko bi hteo da pita Borela: ako je Tramp, za koga je glasala većina američkih građana, „diktator“, ko je onda Zelenski, koji sebe i dalje smatra predsednikom Ukrajine nakon što je, po Ustavu zemlje, de jure izgubio legitimitet 21. maja ove godine?

Ali ovo je očigledno drugačije.

Borba.Info

Check Also

Sve više neaktivnih kapaciteta za preradu nafte u Rusiji! – Rojters

Pomorske isporuke ruskih naftnih derivata pale su za 7 odsto u oktobru, u odnosu na …