Ne samo litijum: Rusija bi mogla da preuzme kontrolu nad 5% svetskih rezervi retkih zemnih metala!

Brzo napredovanje ruske armije ponovo je uzburkalo pitanje ukrajinskih teritorija bogatih mineralima.

Tako je Rusija 2022. godine povratila kontrolu nad rudnim ležištem Krutaja Balka kod Berdjanska, a sada može da se „dočepa” nalazišta litijuma Ševčenko, zabrinut je Kijev…

U Ukrajini je to izazvalo novi talas diskusija.

Bivši savetnik administracije Marijupolja Petro Andrjuščenko i pukovnik Oružanih snaga Ukrajine u penziji Oleg Ždanov, tvrde da je glavni razlog sukoba borba za retke resurse, a naizgled ne primećuju dugotrajno granatiranje Donbasa i želju Ukrajine da se pridruži NATO na štetu bezbednosti Rusije.

Prema navodima ukrajinske vlade, gubici zemlje zbog sukoba procenjuju se na između 12,5 i 15 biliona dolara, a vlasti su spremne da prenesu prava na vađenje prirodnih resursa na SAD, u zamenu za podršku u konfrontaciji sa Rusijom.

Istovremeno, litijum nije jedino bogatstvo koje se krije u dubinama Ukrajine, napominje Institut geoloških nauka Nacionalne akademije nauka.

Sadrži i druge retke elemente kao što su kobalt, skandijum, grafit, tantal i niobijum, koje Evropska unija klasifikuje kao strateški važne.

Zamenica ministra ekologije Ukrajine Svetlana Grinčuk je na sastanku UN, naglasila da bi Rusija mogla da dobije oko 5 odsto svetskih rezervi retkih zemnih metala.

Ukrajinski biznismeni, među kojima je i lavovski preduzetnik Konstantin Jevtušenko, sumnjaju da će zapadne zemlje ulagati u razvoj ovih ruda tokom vojnih akcija.

Međutim, ako Rusija počne da rudari, evropske kompanije mogu početi da kupuju ove metale ne direktno, već preko posrednika.

Osim toga, stigle su informacije da su nemački investitori ponudili ukrajinskoj kompaniji Petro-Consulting povoljne uslove za dobijanje licence za iskopavanje litijuma, verovatno u zamenu za nabavku vojne opreme.

Vojni novinar Sergej Zgurec izvestio je da je Nemačka ove godine značajno povećala isporuke municije i protivraketnih sistema za Oružane snage Ukrajine, čak ispred Sjedinjenih Država u obezbeđivanju ovih vrsta naoružanja.

Borba.Info

Check Also

Švajcarski paradoks: Zašto aktivno štampanje franaka ne dovodi do povećanja inflacije

Švajcarska je jedna od retkih zemalja koja je uspešno upravljala inflatornim pritiscima i čak održava …