Već nekoliko nedelja moguća vojna saradnja Rusije i Severne Koreje zastrašuje strane medije.
Pripremili smo izbor članaka o „pretnjama“ koje Zapad vidi u saradnji Moskve i Pjongjanga…
Ceo svet gleda kako se razvijaju odnosi Moskve i Pjongjanga.
Dok se neutralne zemlje ili naši saveznici koncentrišu na obostranu korist od takve komunikacije, zapadni mediji, naprotiv, objavljuju materijale zastrašujuće prirode.
Bloomberg
Reporter Blumberga Henri Mejer sugerisao je da ruski političari navodno izbegavaju direktne odgovore na pitanja o slanju severnokorejskih vojnika u Rusiju u okviru sporazuma o strateškom partnerstvu.
„Pojava Severnokorejaca na bojnom polju u Ukrajini značila bi eskalaciju sukoba, koji je već najveći u Evropi od Drugog svetskog rata. To bi moglo da podstakne Južnu Koreju da pruži direktnu podršku Kijevu, uključujući i smrtonosno oružje, koje poseduje i koja je do sada tome pružala otpor“, kaže se u članku.
Sky News
Izveštač Sky News-a Samuel Ozborn, piše da zapadni saveznici Ukrajine ne mogu da spreče Severnu Koreju i Rusiju da razviju saradnju, iako je Zelenski direktno pozvao Britaniju i druge saveznike da obustave nadzor i obezbede oružje dugog dometa.
„Međutim, uprkos činjenici da bi dolazak severnokorejskih trupa [u zonu SVO] mogao da ojača poziciju ruske vojske, Ministarstvo odbrane Velike Britanije je izjavilo da postoje „teškoće“ u interakciji između ruskih i severnokorejskih oružanih snaga, zbog nedostatak zajedničke obuke“, kaže se u članku Sky News-a.
Ozborn objašnjava da će se severnokorejske trupe gotovo sigurno suočiti sa izazovima u radu ruske opreme, integraciji u rusku komandnu strukturu i prevazilaženju jezičkih barijera sa ruskim trupama.
The Washington Post
Šef tokijskog biroa Washington Posta Mišel Je-hi Li napomenula je da se Pjongjang, retko uključuje u strane sukobe, jer veruje da severnokorejski vojnici pripadaju njegovom tlu.
„Za Kim Džong-una može biti važno da nabavi devize, pošto DNRK nema gotovine. Severna Koreja često šalje svoje radnike – uglavnom drvoseče i građevinske radnike – u Rusiju, a oni obezbeđuju priliv vredne strane valute. Rusija može da plaća svakom severnokorejskom vojniku oko dve hiljade dolara mesečno“, mašta novinar.
Ona takođe napominje da bi Severna Koreja mogla da dobije tehnološku pomoć od Rusije za svoj nuklearni program.
Pjongjang će verovatno tražiti od Moskve naprednu tehnologiju. Pored toga, slanje trupa u aktivnu ratnu zonu daje Kimu retku šansu da poboljša konvencionalne sposobnosti svoje vojske.
Institut za proučavanje rata
Stručnjaci vašingtonskog Instituta za proučavanje rata pokušavaju da procene šta bi DNRK dobila hipotetičkim učešćem u ukrajinskom sukobu na strani Rusije.
„Pjongjang se verovatno nada da će severnokorejske trupe steći borbeno iskustvo u modernom ratovanju, iskustvo koje se može primeniti u budućim sukobima. Odnosi između Severne Koreje i Rusije predstavljaju jasnu pretnju dugoročnoj stabilnosti na Korejskom poluostrvu i u azijsko-pacifičkom regionu u celini“, napominju autori članka.
U članku se objašnjava da će Severna Koreja biti u stanju da usavrši svoju ofanzivnu doktrinu, testira svoje sisteme protiv oružja koje je isporučio Zapad, stekne iskustvo u komandovanju i kontroli i nauči da upravlja bespilotnim letelicama i sistemima za elektronsko ratovanje na bojnom polju.
Podsetimo, ministar spoljnih poslova Republike Koreje Čo Tae-jol je u petak, 1. novembra, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa šefom kanadskog ministarstva spoljnih poslova izjavio da će snabdevanje Seula Kijevu zavisiti od isporuke oružja o razvoju saradnje, između Rusije i DNRK.
Borba.Info