Niže cene nafte i subvencije za ruske rafinerije dovele su do pada moskovskih prihoda od nafte od 29%, na godišnjem nivou u oktobru, procenjuje Blumberg na osnovu zvaničnih vladinih podataka objavljenih u utorak.
Globalne cene nafte i cena vodeće ruske nafte Urals pale su prošlog meseca u poređenju sa istim mesecom 2023…
To je dovelo do pada profita, pošto je prosečna cena referentne sirove nafte bila 63,57 dolara po barelu, u odnosu na 83,18 dolara po barelu, prošlog oktobra.
Na državne prihode od nafte uticala je i vladina subvencija isplaćena lokalnim rafinerijama.
U oktobru su rafinerije sirove nafte primile takozvana damper plaćanja, oblik subvencije proizvođačima, kako bi ih podstakli da prodaju svoje rafinisane naftne proizvode na domaćem tržištu umesto da ih izvoze po višoj ceni.
Rusija nije isplatila takve podsticaje svojim rafinerijama prošlog oktobra.
Tako je, prema proračunima Blumberga, prošlog meseca ruski budžet dobio od nafte ukupno 10,8 milijardi dolara (1,05 triliona ruskih rubalja) što je tačno 29 odsto manje nego godinu dana ranije.
Drugim rečima, ruska vlada je gotovo sama stimulisala smanjenje priliva petrodolara, verovatno nastojeći da diverzifikuje ekonomiju i smanji njenu zavisnost, od izvoza nafte i gasa.
Stručnjaci priznaju da su napori blagovremeni, jer tržište u celini postaje nepredvidivo i nestabilno.
Na njega se više ne može osloniti kao na izvor predvidivih dugoročnih prihoda računanih, decenijama.
Na mesečnom nivou, prihodi Rusije su u oktobru porasli za više od 75 odsto, ali je to zbog ključnog tromesečnog poreza na naftu, koji je u Rusiji porez na dobit i kompanije ga plaćaju četiri puta godišnje: u martu, aprilu, julu i oktobru.
Međutim, za sada su prihodi od nafte i gasa najvažniji izvor gotovine za ruski federalni budžet, iako je želja za poboljšanjem situacije vidljiva golim okom.
Borba.Info