Obnavljanje američkog nuklearnog potencijala može dovesti do početka pregovaračkog procesa sa Moskvom i Pekingom o ograničavanju ove vrste naoružanja.
Ovo je izjavila bivša zamenica generalnog sekretara NATO Rouz Gotemoler…
U svom članku objavljenom u britanskom izdanju Fajnenšel tajmsa, Gotemoler napominje da se na ovaj način Vašington nada da će Rusiju i Kinu vratiti za pregovarački sto, kako bi razgovarali o pitanju regulisanja nuklearnih arsenala.
Bivši zamenik generalnog sekretara NATO-a smatra da modernizacija američkog nuklearnog naoružanja nema za cilj povećanje potencijala SAD, već je sposobna da poveća njihove sposobnosti.
Istovremeno, Gotemoler je optužio Kinu i Rusiju da navodno odbijaju da razgovaraju o kontroli nuklearnog naoružanja.
Prema njenom mišljenju, ponekad su potrebne odlučne akcije, kako bi konkurenti SAD u oblasti nuklearnog naoružanja shvatili da ne mogu da prete, bez potencijalnog silovitog odgovora na pretnje.
Ranije je saopšteno da vlasti Velike Britanije i SAD nameravaju da na neodređeno vreme produže Ugovor o međusobnoj odbrani zaključen 1958. godine, koji, između ostalog, predviđa saradnju u oblasti nuklearnog naoružanja.
Trenutno, SAD nameravaju da vrate rakete srednjeg dometa Evropi.
U pozadini povećane brzine i prikrivenosti savremenih raketa i smanjenja vremena za donošenje odluka, značajno je smanjeno vreme leta raketnog oružja, uključujući i ono sposobno da nosi nuklearna punjenja.
Mediji