Članovi nacionalističke omladinske organizacije napali su u ponedeljak dva američka marinca u turskom gradu Izmiru.
Pripadnici službe iskrcali su se sa amfibijskog jurišnog broda USS Vasp, koji je stigao ranije tokom dana tokom svog raspoređivanja u Sredozemnom moru.
Na snimku svađe vidi se kako grupa muškaraca drži marinca u civilu, a jedan od napadača mu stavlja belu torbu preko glave. Rulja je navodno vikala “Jenkiji, idi kući!” prilikom napada na vojnike.
Prema kancelariji guvernera Izmira, bezbednosne snage su “brzo intervenisale u incident”, privevši 15 osumnjičenih.
„Dvojici marinaca pomogli su drugi marinci u toj oblasti i nakon toga su prevezeni u lokalnu bolnicu radi procene iz predostrožnosti ali nisu povređeni i vraćeni su na USS Wasp“, rekao je komandant Timoti Gorman, portparol američkih pomorskih snaga za Evropa – Afrika.
Ambasada SAD objavila je saopštenje u kojem se navodi da su Amerikanci “sada bezbedni”. Diplomate su zahvalile turskim vlastima na „brzom odgovoru i istrazi koja je u toku“.
Türkiye Gençlik Birliği, izmir Limanı’na demirlenen ABD savaş gemisi Uss Wasp’ta görevli ABD askerine çuval geçirdi.
Bedeli ne olursa olsun yıllar sonra intikamımızı aldığınız için şahsım adına size teşekkürü bir borç bilirim. @genclikbirligi
CSA Digital pic.twitter.com/oO1L9btDIf
— Mustafa POLAT 🇹🇷 (@trmustafapolat) September 2, 2024
Napadači su bili članovi nacionalističke Turske omladinske unije (TGB), koja je povezana sa malom Patriotskom partijom.
„Američki vojnici koji imaju krv naših vojnika i hiljada Palestinaca na rukama ne mogu da zagade našu zemlju“, navodi se u saopštenju stranke na X-u (bivši Tviter). Generalni sekretar TGB-a Ajlin Kum rekla je za Euronjuz da je grupa ranije stavljala vreće preko glava američkih vojnika u šest različitih gradova.
Ona je rekla da su napadi bili “odgovor” na incident u Iraku 2003. godine, kada su američke trupe nakratko zadržale turske komandose i prevezle ih sa kapuljačama na glavama.
Incident je izazvao veliko negodovanje u Turskoj u to vreme i zaoštrio odnose, između zemalja.
Iako Ankara ostaje važan saveznik Vašingtona u regionu, dve članice NATO-a su se više puta sukobljavale poslednjih godina.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan bio je glasan kritičar izraelskog rata u Gazi i pokrenuo je napade, protiv kurdskih snaga saveznika SAD u Siriji.
U međuvremenu, SAD su bezuspešno vršile pritisak na Ankaru da odustane od sporazuma o kupovini raketnih sistema protivvazdušne odbrane S-400 od Rusije.
Mediji