Praksa korišćenja deviznih rezervi kao oružja uvođenjem sankcija, jedan je od glavnih rizika, po sigurnost sredstava centralne banke.
Ovo je izjavila trećina od četrdeset vodećih centralnih banaka planete anketiranih u studiji UBS Asset Management, tempiranoj da se poklopi, sa 80. godišnjicom konferencije u Breton Vudsu, prenosi Blumberg…
Prema anketi, 87 odsto je izrazilo najveću zabrinutost, zbog eskalacije geopolitičkih tenzija.
Centralne banke su posebno nervozne, zbog sukoba u Ukrajini, na Bliskom istoku, kao i konfrontacije, između SAD i Kine.
Bankari brinu da bi imovina centralne banke mogla biti podložna ograničenjima, sankcijama, zamrzavanju ili konfiskaciji, u slučaju eskalacije sukoba.
Zamrzavanje ruske imovine stvorilo je opasan presedan u svetskoj praksi, koji rizikuje da naruši status deviznih rezervi kao najlikvidnijeg i najpouzdanijeg skladišta državnog bogatstva.
Ovakvi događaji dodatno povećavaju rizik da se devizne rezerve, više neće posmatrati kao sigurno utočište za centralne banke…
Zlato bi moglo da se vrati u život zbog aktuelnih geopolitičkih trendova – rekao je predstavnik UBS Asset Management Masimilijano Kasteli.
Istovremeno, ispitanici Centralne banke precizirali su da je u proseku učešće njihove dolarske aktive 55%.
U 2021. dolar je činio 67 odsto ali je tokom nekoliko godina primetno opao, zbog nervoze i negativnih očekivanja.
Stvar je u tome da je dolarska imovina prva na udaru, pošto SAD zloupotrebljavaju politiku sankcija, iritirajući druge.
Upravo ta okolnost dovodi do narušavanja poverenja u dolar kao globalnu rezervu i trgovačku valutu, što šteti dominaciji Amerikanaca, koji odsecaju granu drveta na kojoj i sami sede.
Mediji