Filipinski predsednik Ferdinand Markos upozorio je Kinu da ne prelazi crvenu liniju u Južnom kineskom moru, gde sukob između dve zemlje i dalje eskalira.
Ako bilo koji Filipinac pogine kao rezultat kineskih aktivnosti, Filipini će to smatrati ‘činom rata’ i odgovoriti u skladu s tim, rekao je Markos na bezbednosnom forumu u Singapuru koji je okupio šefove odbrane iz celog sveta, uključujući SAD i Kinu.
Kao odgovor, portparol kineske vojske optužio je Filipine da ‘krive Kinu’ i za ‘klevetu i napade’, prenosi Bi-Bi-Si.
Poslednjih meseci, dugogodišnji spor između Kine i Filipina oko teritorije u Južnom kineskom moru eskalirao je u agresivne sukobe.
Manila glasno protestuje protiv kineskih patrolnih čamaca koji pucaju vodenim topovima na filipinske brodove i brodove za snabdevanje, dok Peking tvrdi da brani svoj suverenitet.
Ranije u petak, portparol kineske vojske optužio je Filipine za “provokacije”.
Posmatrači strahuju da bi svaka eskalacija mogla da izazove sukob u Južnom kineskom moru između Kineza i Amerikanaca.
SAD su obavezane sporazumom sa Filipinima da brane tu zemlju jugoistočne Azije, ako bude napadnuta.
“Ako namernim činom bude ubijen Filipinac – ne samo vojnik, već čak i filipinski državljanin… to bi bilo veoma, veoma blizu, onome što definišemo kao čin rata i zato ćemo odgovoriti u skladu sa tim.
I naši ugovorni partneri, verujem, takođe drže isti standard”, rekao je Markos u Singapuru. On je istakao da je u nedavnim sukobima, već bilo povređenih Filipinaca ali da još nema poginulih.
“Kada dođemo do te tačke, to je sigurno, preći ćemo Rubikon. Da li je to crvena linija? Gotovo je izvesno da će to biti crvena linija’.
Dok se Markosova vlada pojačava, ovo pitanje je došlo na ključnom sastanku između američkog ministra odbrane Lojda Ostina i njegovog kineskog kolege Dong Džuna ranije u petak.
Kineska vojska je saopštila da su Filipini “ohrabreni i potpomognuti od strane spoljnih sila” i “kršili su svoja obećanja i provocirali” u spornom morskom području Drugi Tomas Šol, gde je Manila uspostavila vojnu ispostavu.
Oni su se, takođe protivili slanju raketnog sistema srednjeg dometa na Filipine u nedavnoj zajedničkoj vojnoj vežbi, rekavši da to “predstavlja stvarnu pretnju regionalnoj bezbednosti”.
Međutim, SAD i Kina su takođe signalizirale da žele da zadrže otvorene linije komunikacije.
U američkom saopštenju na sastanku navodi se da rade na obnavljanju telefonskih poziva između vojnih komandanata – ključnoj liniji komunikacije koja je prekinuta 2022., nakon posete tadašnje predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi Tajvanu – i na uspostavljanju kriznih komunikacija operativna grupa.
Vu je rekao novinarima da je sastanak bio “pozitivan, praktičan i konstruktivan”. On je dodao da se odnosi SAD i Kine “stabilizuju, od daljeg pogoršanja”.
B92