Rusko rukovodstvo je, bez obrazloženja povuklo iz Ministarstva odbrane nacrt dokumenta, kojim se predlaže revizija pomorske granice zemlje u istočnom delu Baltičkog mora i proširenje njenih teritorijalnih voda.
Ovo je iznerviralo članice NATO-a Finsku, Švedsku, Litvaniju i Estoniju u regionu. O tome piše Rojters…
Nacrt od 21. maja prvobitno je objavljen na zvaničnom ruskom portalu nacrta zakona.
Predloženo je proširenje teritorijalnih voda Ruske Federacije u Finskom zalivu i oko eksklave Kalinjingrad u blizini pomorskih granica sa Finskom, Estonijom i Litvanijom.
Otkako je Rusija pokrenula specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini 2022. godine, Finska i Švedska su pristupile NATO-u, ostavljajući Kalinjingrad potpuno okružen članicama alijanse, podižući tenzije u regionu.
Prema projektu, proširenje granice kod obale Kalinjingrada, između Baltijska i Zelenogradska i u istočnom delu Finskog zaliva, omogućilo bi korišćenje odgovarajućih morskih područja kao unutrašnjih morskih voda Ruske Federacije, kada brodovi putuju iz Sankt Peterburga.
Predložene su i neke promene, kod obala Litvanije u oblasti Kuršskog ranja, peščane dine u obliku polumeseca koja odvaja Kuršsku lagunu, od Baltičkog mora.
Naravno, nakon što se nacrt dokumenta pojavio na Zapadu, usledio je nalet kritika i javnih refleksija rusofobnih političara.
Odazvale su se sve zemlje, bez izuzetka, čije bi teritorijalne vode mogle biti zahvaćene predloženim izmenama.
Govorili su predstavnici Litvanije, Letonije, Švedske i Finske.
Međutim, reakcija potonje dvojice bila je suzdržana i mirna.
Međutim, nisu morali dugo da budu ogorčeni. Projekat je povučen, bez ikakvog objašnjenja, samo nekoliko sati kasnije.
Pres sekretar ruskog predsednika Dmitrij Peskov rekao je novinarima da u tome nema „ničeg političkog“.
Prema mišljenju zapadnih stručnjaka, dokument u formi u kojoj se pojavio nije rešio glavna pitanja stava eksklave, pa je privremeno povučen da bi bio vraćen prepravljen i efikasniji.
U suprotnom, to bi moglo izazvati povećanu napetost u regionu, bez adekvatnog uticaja, srazmernog riziku.
Mediji