U ponedeljak je objavljen snimak na ruskim kanalima na Telegramu koji prikazuje uništavanje hrvatskog 128 mm višecevnog bacača raketa APU RAK-12, koji je bio montiran na američki hamvi.
Kako navodi Večernji list, potvrda da je hrvatski RAK-SA-12 MRL stigao u Ukrajinu bio je snimak iz aprila 2023. prilikom smotre opreme ukrajinskih graničara, povodom Dana graničara.
Snimak koji je objavljen u ponedeljak nastao je na području novog harkovskog ratišta, a pokazuje kako ruski posmatrački dron snima dva RAK-a montirana na hamvi vozilima, nakon čega jedan biva pogođen bespilotnom letelicom lanset i uništen, nakon što je očito detonirana municija za RAK-12.
Ukraine’s Croatian 128mm MLRS RAK-12, mounted on the chassis of a Humvee armored vehicle, destroyed by Russian Lancet kamikaze UAV strike.#Lahore
Azad Kashmir
Iran
Asim Munir#viralvideo
Islamabad#PunjabPolice#Muzaffarabad
Article 370
Uttar Pradesh
Gaza Strip#TikTok pic.twitter.com/ZeluB3ozqG— Muhammad Fahed Saleem (@MuhammadFahed1) May 14, 2024
Prema snimku, eksplozija očigledno nije zahvatila drugi, koji je bio parkiran u blizini.
To je, kako navodi hrvatski list, drugi snimak uništenja RAK-12 u Ukrajini.
Prvi je objavljen u februaru, a prikazivao je pogodak takođe projektila iz letelice lascet, u hamvi sa instaliranim RAK-12, u dvorištu jedne kuće na području Dnjepropetrovske regije.
MRL je u službi vojski Hrvatske, Azerbejdžana, a primećen je i u Siriji. Napredniji RAK-SA-12 MRL dizajniran je za gađanje velikih područja na udaljenostima od 800 do 8.500 metara.
Koristi se protiv žive sile i neprijateljske tehnike na otvorenim prostorima ili u skloništima.
Zbog svoje male težine, relativno velikog dometa i udarne sposobnosti, RAK-SA-12 je pogodan za delovanje na različitim vrstama terena i u svim meteorološkim uslovima.
Lanser može da koristi sledeće tipove raketa 128 mm: M91, M91A1 i M91A2, a projektili se mogu koristiti u temperaturnom rasponu od -30 do + 50 °C.
Posadu MRL-a čini pet vojnika kojima zapoveda zapovednik grupe. Vreme potrebno za pretvaranje lansera iz transportne u konfiguraciju za paljbu iznosi 90 sekundi.
U Ukrajini su tehničari RAK-12 instalirali, radi bolje pokretljivosti, na američka hamvi vozila, a pre nekog vremena je Ministarstvo odbrane Ukrajine obavilo i snimke korišćenja takve kombinacije na frontu.
Destruction of another Croatian 128 mm RAK–12 🇭🇷 of NATO’s 🏳️🌈 proxy armed formation, “the Armed Forces of Ukraine,” in the Kharkiv region.#Ukraine #StandWithUkraine #NATO #Russia #WWIII☢️ pic.twitter.com/PI7eSPqt6B
— Chronology (@Chronology22) May 14, 2024
B92