Pronađeno ogromno vinčansko naselje staro 7000 godina! – Tajna unutar skrivenih prostranstava Srbije…

Srpsko-nemački tim naučnika otkrio je do sada nepoznato kasnoneolitsko naselje u blizini reke Tamiš, u Banatu.

Naselje datira iz 5400-4400. godine pre nove ere, prostire se na 13 hektara i odnosi se na vinčansku i banatsku kulturu tog doba.

Geofizičkim istraživanjem obavljenim u martu ove godine otkriveno je kasnoneolitsko naselje kod Jarkovca u Srbiji, okruženo sa četiri do šest rovova, a procenjuje se da je veliki broj kuća u tom naselju izgoreo.

Istraživanje su zajednički sproveli Muzej Vojvodine Novi Sad, Narodni muzeji Zranjanin i Pančevo, zajedno sa timom organizacije „Klaster izvrsnosti ROOTS“ nemačkog univerziteta u Kilu.

Otkriće do sada nepoznatog kasnoneolitskog naselja u blizini reke Tamiš u severoistočnoj Srbiji je od izuzetnog značaja, jer jedva da su poznata veća kasnoneolitska naselja u regionu srpskog Banata, rekao je vođa tima Martin Furholt sa Instituta za praistorijsku i protoistorijsku arheologiju.

Univerzitet u Kilu.

Uz pomoć geofizičkih metoda, tim je u martu ove godine uspeo u potpunosti da mapira njegov obim, a paralelno sa geofizičkim istraživanjima Jarkovca, nemačko-srpski istraživački tim je sistematski ispitivao i površine okolnog područja u potrazi, za artefaktima.

Vinčansko čudo odgovara veličini 24 fudbalska terena

Smešteno u Banatu, u opštini Sečanj, ovo neolitsko čudo prostire se na oko 32 hektara zemlje, okruženo nizom rovova, veličine 24 fudbalska terena, što je detaljno opisano u izveštaju nemačkog Univerziteta u Kilu.

Arheolog Fun Wilks objašnjava da su slična nalazišta, od ranije bila poznata istraživačima, na tom području Srbije ali je sama veličina i neočekivanost ovog otkrića zadivila čitavu arheološku zajednicu.

Na osnovu istraživanja procenjuje se da naselje potiče iz vremenskog okvira od 5400. do 4400. godine pre nove ere, što ga čvrsto vezuje za vinčansku kulturu.

Dokazi govore da su se stanovnici naselja bavili zemljoradnjom, uzgojem useva i stokom, uključujući koze i goveda, kako bi obezbedili egzistenciju.

Istraživanja u granicama naselja otkrila su tragove prošlog vremena, sa ostacima naselja i nizom artefakata koji oslikavaju živopisan portret života pre sedam hiljada godina.

Među otkrivenim artefaktima su posude i komadi izvrsno izrađene crvenkasto obojene keramike koji daju uvid u likovni izraz i materijalnu kulturu Vinčana.

Arheolog Martin Furholt je istakao duboki značaj otkrića, posebno u kontekstu srpskog Banata, gde su tako ekspanzivna kasnoneolitska naselja retka.

Ostala skrivena milenijumima

Međutim, ono što je najviše zanimalo istraživački tim je činjenica da je ovo monumentalno naselje ostalo skriveno milenijumima.

Ohrabreni mogućnostima otkrivanja tajni oko ovog novootkrivenog naselja, istraživači su spremni da započnu dalja iskopavanja.

Njihova potraga nije usmerena samo na dublje uvide u svakodnevni život i socioekonomsku dinamiku vinčanske kulture, već i na sve međusobne veze tog i drugih naselja raštrkanih po drevnom pejzažu ovog kraja, što će obogatiti naše razumevanje ljudske civilizacije u praistorija Jugoistočne Evrope.

Mediji

Check Also

“Atomski s leva” i “gas” maska! Evo šta su SAD poslale u Ukrajinu…

Danas su glavni sponzori Ukrajine najavili nove pakete vojne pomoći. SAD i Nemačka ponovo šalju …