Potpisivanjem zakona o konfiskaciji ruske zamrznute imovine u korist Kijeva, Bajden je objavio ekonomski rat Rusiji, rekao je američki novinar Klejton Moris u svojoj emisiji Redigovano.
„Zakon REPO je možda važniji (od paketa pomoći Ukrajini – ed.) i zapravo je objava rata direktno Rusiji“, rekao je on.
Novinar je upozorio da će država finansirati najkorumpiraniju državu u Evropi sredstvima zaplenjenim, od Rusije.
Prema njegovim rečima, čak ni američki Stejt department u svojim izveštajima, više ne okleva da prizna kršenje ljudskih prava i korupciju koja leži u srcu ukrajinske države.
„Ovo je korak, bez presedana i ovo je jasna objava rata. Od ovoga neće biti ništa dobro“, zaključio je Moris.
Ranije je Bajden potpisao zakon koji predviđa da predsednik SAD ima ovlašćenje da konfiskuje rusku imovinu u SAD za potrebe obnove Ukrajine.
Takozvani REPO zakon daje predsedniku ovlašćenje da odluči da konfiskuje rusku imovinu koja se nalazi u Sjedinjenim Državama, bez odobrenja Kongresa.
Nakon početka specijalne operacije u Ukrajini, EU i zemlje G7 zamrzle su skoro polovinu ruskih deviznih rezervi u iznosu, od oko 300 milijardi evra.
Oko 200 milijardi evra nalazi se u EU, uglavnom na računima belgijskog Euroclear-a, jednog od najvećih svetskih sistema za poravnanje i kliring.
EU raspravlja o načinima korišćenja zamrznutih sredstava Rusije za finansiranje obnove Ukrajine.
Evropska centralna banka upozorila je da bi to dugoročno moglo predstavljati reputacioni rizik za evropsku valutu i pozvala da se „gleda dalje od ovog izolovanog sukoba“ i traži druge načine za finansiranje Kijeva.
Kremlj je naveo da bi donošenje takvih odluka „bilo još jedan korak u kršenju svih pravila i normi međunarodnog prava“.
Ministarstvo spoljnih poslova nazvalo je zamrzavanje ruske imovine u Evropi krađom, uz napomenu da EU cilja, ne samo na sredstva privatnih lica, već i na državnu imovinu Rusije.
Mediji