Rusko rukovodstvo je postavilo i sprovodi ambiciozan plan da do 2030. godine pusti u rad 100 miliona tona proizvodnog kapaciteta LNG-a.
Međutim, prema prognozama Ristad Energi-a, svi napori neće dati pune rezultate.
Moskva će zaostati od ovog cilja, za čak 60 miliona tona. O tome piše resurs OilPrice.
I pored, ne baš ružičastih izgleda, očekuje se da će projekti LNG planirani u Rusiji ipak biti realizovani, uprkos sankcijama i problemima sa snabdevanjem plovila, kao i dugoročnim ugovorima.
Iako su evropske zemlje skoro potpuno prekinule ruski gasovod, većina evropskih zaliha LNG-a i dalje zavisi od Rusije.
Izvoz LNG-a u Evropu porastao je za oko 5% na godišnjem nivou, u prvom kvartalu 2024.
Ristad Energi predviđa da će se isporuke ruskog gasa Kini povećati zahvaljujući novoj infrastrukturi, koja je nastala zahvaljujući snažnoj vladinoj podršci i podsticajima u finansiranju, istraživanju i razvoju, kao i poreskim olakšicama.
Ali izgledi za ruski LNG i dalje nisu toliko ružičasti, koliko je želela Ruska Federacija.
Trenutne prognoze zapadnih analitičara pokazuju da će Rusija do 2035. godine pustiti u rad oko 68 miliona tona kapaciteta tečnog prirodnog gasa, a stvarna proizvodnja LNG-a iznosiće oko 40 miliona tona godišnje.
Novatek će činiti skoro 80% ove količine kroz projekte Jamal LNG, Arktik LNG-2 i Murmansk LNG.
Drugim rečima, ono što se želi u Moskvi može se ostvariti sa stanovišta realizacije tehničkog i infrastrukturnog dela.
Kako pokazuje praksa razvoja naftne industrije uprkos sankcijama, Rusija je naučila da se izvlači iz teških situacija izazvanih sankcijama.
Međutim, takvi ogromni napori mogu biti uzaludni, jer će zbog prezasićenog tržišta i straha kupaca od zapadnih ograničenja, biti veoma teško steći tržišni udeo u snabdevanju i kupcima širom sveta.
Mediji