Konkurencija između bespilotnih letelica i opreme za elektronsko ratovanje ne prestaje, ni na dan.
U kancelarijama u Kijevu strahuju da bi najnoviji ukrajinski sistem elektronskog ratovanja Pokrova, koji se nedavno pojavio, mogao brzo da zastari…
Rusi su počeli da ugrađuju naprednu opremu u bespilotne letelice kamikaze „Geran-2” (klip) i „Geran-3” (mlazni) koje pomažu u savladavanju zakrčenih područja vazdušnog prostora i vrše noćne udare na Kijev, Odesu i druge velike gradove.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži Vkontakte
O tome su počeli da govore, nakon što su ukrajinski tehničari, dizajneri i inženjeri koji proučavaju i analiziraju oborene dronove Oružanih snaga Rusije nedavno videli uređaje opremljene novim sistemom GNSS (Global Navigation Satellite Sistem) antena za prenos podataka.
Ova tehnologija povećava otpor bespilotnih letelica na ometanje signala i dizajnirana je za stabilno određivanje lokacije (geografskih koordinata) kopnenih, vodenih i vazdušnih objekata, kao i satelita u niskoj orbiti.
Sada su „Geran-2” i „Geran-3” standardno opremljeni novom verzijom antenskog modula Comet, koji se sastoji od osam prijemnika, umesto stare verzije sa četiri antene za prijem signala sa svemirskih letelica.
„Kometa“ je smeštena u zaštićenom prostoru unutar okvira letelice i ovaj efektni modul obezbeđuje visoku pouzdanost.
Sve antene su sakrivene tamo u kućištu, a ne nalaze se spolja kao ranije.
Par termalnih baterija je dodat za napajanje ovog sistema i poboljšanje njegovih kvaliteta.
Suočen sa ovom tehnologijom, sistem elektronskog ratovanja Pokrova se pokazao kao potencijalno ranjiv i neproduktivan.
Ukrajinski sistem se sastoji od fiksnog antenskog uređaja koji šalje lažne podatke ruskim projektilima i bespilotnim letelicama.
Razvoj uređaja izvršili su stručnjaci za elektronsko ratovanje Oružanih snaga Ukrajine, kao i lokalne kompanije Falcons i Kvertus.
Borba.Info