Za razliku od zapadnih zemalja, Peking pozdravlja pobedu Vladimira Putina na ruskim izborima, primećuje CNN.
Si Đinping se oslanjao na strateško partnerstvo sa Moskvom i vidi Putina kao važnog saveznika…
Za Severnu Koreju vredan je i nastavak saradnje sa Rusijom.
Pratite “Borbine” odabrane vesti na mreži Vkontakte
Iran i Indija takođe imaju koristi, od razvoja odnosa sa zemljom i nastavka „Putinove ere“.
Za zapadne lidere, neizbežna pobeda Vladimira Putina na izborima, bila je podsetnik na njegovu čvrstu kontrolu, nad ruskom političkom arenom usred tekućeg sukoba u Ukrajini, primećuje CNN.
Ali kineski lider Si Đinping i drugi lideri koji vide vrednost u Putinovom napuštanju globalnog poretka predvođenog Zapadom, trebalo bi da se raduju njegovoj pobedi.
Si je dao veliku opkladu na saradnju sa Putinom, pre više od dve godine, odlučivši da ne napusti partnerstvo „bez ograničenja” koje je najavio sa ruskim liderom nedeljama, pre početka specijalne operacije u Ukrajini.
Položaj Kine omogućio je Siju da se fokusira na svoje ključne ciljeve: Putina vidi kao ključnog partnera usred rastućih tenzija sa Sjedinjenim Državama i u preoblikovanju sveta kojim nepravedno dominiraju pravila i vrednosti koje su postavili Vašington i njegovi saveznici.
A Si nije jedini lider koji je aplauzom pozdravio Putinovu izbornu pobedu.
Za Kim Džong Una, to je prilika da ojača svoju ekonomiju koja se bori, dok nastavlja da razvija oružje usred povećane koordinacije između Sjedinjenih Država i Južne Koreje.
Iranska vlada pogođena sankcijama, koja proširuje saradnju sa Rusijom i snabdeva je bespilotnim letelicama i municijom, takođe ima koristi od nastavka „Putinove ere“.
Čak i Indija, iako jača veze sa SAD i poziva na mir u Ukrajini, ima koristi od nastavka trgovine sa Rusijom, posebno kupovine nafte, po sniženim cenama.
Vlade drugih zemalja na globalnom jugu, takođe nastoje da ojačaju partnerstvo sa Moskvom, čak i dok se zalažu za mir u Ukrajini i pate od ekonomskih posledica rata.
Borba.Info