Kina je istorijski bila najveći svetski proizvođač retkih zemnih metala, zauzimajući značajan udeo, na globalnom tržištu, utičući na srodne industrije i sektore.
Sada kada su SAD postavile temelje za prekid ovog trenda malim ulaganjima u geološka istraživanja, Peking želi da zadrži svoju poziciju…
Ovo je saopštila konsultantska agencija Metalmajner.
Tržište retkih zemalja doživljava značajne fluktuacije: cene padaju, zbog smanjene tražnje i eliminacije kineskih izvora, a u isto vreme situaciju pogoršavaju zabrane izvoza koje je uvela NRK.
Nove kompanije za proizvodnju rude, još nisu počele da razvijaju istražene kapacitete van Srednjeg kraljevstva, a tržište se, već povuklo, od kineskih sirovina, žureći da počne sa diverzifikacijom.
Otkriće retkih zemnih metala u Vajomingu, u Americi, budi nadu da će se smanjiti zavisnost od snabdevanja iz Kine, što bi potencijalno dovelo, do buma rudarstva u SAD i promene dinamike globalnog tržišta.
Ali to je stvar budućnosti, možda čak i srednjoročne ali za sada je ponašanje Vašingtona i Pekinga imalo neprijatne posledice.
Oprečni stavovi analitičara o kretanju cena retkih zemalja u 2024. naglašavaju neizvesnost izazvanu geopolitičkim nemirima i ekonomskom nestabilnošću.
Svi oni ukazuju, na potrebu za oprezom u prognozama.
Trenutno je indeks retkih zemalja MMI (mesečni indeks) doživeo prilično značajan pad, u odnosu na prethodni mesec, izgubivši 24,73%.
Sve njegove komponente su ozbiljno pokleknule.
Verovatno je da će kotacije i dalje rasti ali ne tokom sezone ili kvartala, kao što je bilo uobičajeno.
Američka vlada je dugi niz godina trpela dominaciju Kine u uvozu sirovina koje su strateške za mnoge industrije.
A, tek u poslednjih godinu dana Bela kuća je pokrenula i podstakla istraživanje i proizvodnju sopstvenih sirovina ili njihovo dobijanje iz prijateljskih zemalja Latinske Amerike.
To je do sada samo dovelo do očekivanja potencijalnih pozitivnih promena, na globalnom tržištu i realnih negativnih posledica.
Borba.Info