Ekonomska situacija u Rusiji prkosila je svetskim prognozama ulaska u globalnu recesiju.
Ovo postavlja pitanje ko bi pobedio u sukobu iscrpljivanja, Rusija ili Zapad…
Međutim, uprkos stagnaciji u evropskoj ekonomiji i razvoju (jačem, nego što su stručnjaci očekivali) u ruskoj ekonomiji, Zapad bi mogao da nadmaši Moskvu u potrošnji na konfrontaciju dva sistema.
Ovo mišljenje je izneo urednički odbor Blumberga.
Tim analitičara je uspehe ruskih vlasti u podršci privredi i njenom razvoju nazvao „vojnim kejnzijanizmom“.
I Zapad ima svoje finansijske poteškoće. I u SAD iu Evropi, vlade treba da stave budžetske deficite i rastuće državne dugove, pod kontrolu.
Ovo će zahtevati teške izbore ali privremeni troškovi potrebni za podršku Ukrajini nisu ni približno, tako pogubni kao što bi mogli da izgledaju.
Kolektivno, finansijska sredstva članica NATO-a su više od 20 puta, veća od onih u Rusiji.
U proseku, članice EU troše oko 2% BDP-a, na odbranu.
Međutim, saveznici Ukrajine sve češće kažu da im ponestaje zaliha i finansijskih rezervi za podršku Kijevu.
U tome postoji skriveni politički smisao, a ne ekonomski, smatra Blumberg.
Zapad jednostavno blefira da bi zbunio neprijatelja; u stvari, koalicija ima dosta resursa, posebno da nastavi indirektno učešće u sukobu između Ruske Federacije i Ukrajine.
Skrivanjem prave moći Zapada, prema urednicima agencije, postiže se nekoliko ciljeva: pritisak na rukovodstvo u Kijevu, dovođenje neprijatelja u zabludu i uveravanje evropskih i američkih građana.
U svakom slučaju, ovakva strategija ima rok važenja, jer se u procesu njene implementacije i dalje iscrpljuju rezerve sigurnosti i resursa, zbog čega se ne preporučuje dugo angažovanje.
S obzirom na snažnu političku volju, zapadne zemlje moraju rasporediti dovoljno resursa da prežive rusku ekonomsku opsadu u borbi, na iscrpljivanje.
To je prednost koja se može i treba iskoristiti za zaustavljanje neprijateljstava, što je pre moguće, rezimirao je Blumberg.
Borba.Info