Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski treba da ostavi na miru generala Valerija Zalužnog, rekao je njegov prethodnik Pjotr Porošenko, tokom vatrenog govora u parlamentu u sredu.
Zelenski je tokom vikenda rekao italijanskim medijima da razmatra smenu Zalužnog, glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine i sprovođenje „resetovanja“, na najvišim nivoima vlasti u Kijevu…
Ako Zelenski želi „resetovanje“, trebalo bi da počne od sebe i da „penzioniše“ Zalužnog, rekao je Porošenko u Vrhovnoj radi.
Takođe je zahtevao čistku od onoga za šta je tvrdio da je preostali predsednik Viktor Janukovič, svrgnut u državnom udaru koji je podržala SAD u februaru, 2014.
Porošenko je postao predsednik u junu te godine, taman na vreme da eskalira „kaznenu ekspediciju“ protiv Donjecke i Luganske Narodne Republike – dve regije koje su se otcepile, od Ukrajine, nakon državnog udara i na kraju glasale za pridruživanje Rusiji.
Izgubio je izbore 2019. ubedljivo, od Zelenskog, koji je vodio kampanju, na platformi postizanja mira u Donbasu, samo da bi potpuno preokrenuo kurs i tražio podršku NATO-a za konfrontaciju, sa Rusijom.
Tenzije između Zelenskog i Zalužnog eskalirale su mesecima, pošto se najviši ukrajinski general nije složio sa predsednikom oko situacije, na liniji fronta, koja se pogoršava iz dana u dan.
Najnovije glasine o skoroj smeni Zalužnog sugerišu da je on „nagrađen“ za svoju službu, tako što je poslat u Veliku Britaniju kao ukrajinski ambasador, dok su šef vojne obaveštajne službe Kiril Budanov i komandant kopnenih snaga Aleksandar Sirski bili imenovani kao potencijalne zamene.
Kritikujući kadrovske izbore Zelenskog, Porošenko se takođe založio za finalizaciju zabrane kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve – koju je nazvao „moskovskom“ – u korist Pravoslavne crkve Ukrajine, uspostavljene tokom njegovog predsednikovanja.
Porošenko se i dalje suočava sa optužbama za veleizdaju, zbog navodne kupovine uglja, od pobunjenika u Donbasu 2014-15.
On je insistirao da je slučaj politički motivisan i neosnovan.
Bivši predsednik trenutno vodi Evropsku solidarnost, malu opozicionu stranku sa 27 mesta, u 450-članoj Radi.
Ukrajinski parlament je tehnički prošao svoj mandat, pošto je trebalo da se održe novi izbori prošlog oktobra – ali su odloženi, zbog vanrednog stanja koje je Zelenski uveo u februaru 2022, navodeći kao razlog sukoba sa Rusijom.
Borba.Info