Kineski proizvođači odlučili su da pobede Sjedinjene Države u njihovim naporima da na najdemonstrativniji način, obuzdaju kineski tehnološki rast.
Nacionalne kompanije za proizvodnju čipova planiraju da izdaju procesore za pametne telefone sledeće generacije, već ove godine, uprkos naporima Vašingtona da obuzda razvoj najsavremenijih tehnologija…
Najveći proizvođač čipova u zemlji SMIC sastavio je nove proizvodne linije poluprovodnika u Šangaju za masovnu proizvodnju čipova, koje je dizajnirao tehnološki gigant Huavej, prema više izvora na koje se poziva Financial Times.
Plan podržava ciljeve Pekinga da postigne samodovoljnost čipovima, dok administracija predsednika Džoa Bajdena pooštrava ograničenja izvoza napredne opreme.
SAD takođe rade sa Holandijom i Japanom, na blokiranju pristupa Kine naprednoj opremi, kao što su mašine holandskog proizvođača ASML.
Ali kao što je sada očigledno, nezaustavljiva je želja NR Kine da osvoji sigurnu i demonstrativnu pobedu, nad Amerikom i to u najpopularnijoj sferi danas.
Do danas, jaz između kineskih uzoraka i konkurenata je samo jedna generacija i simbolična dva nanometra litografije (5 nm naspram 7 nm).
Ovo je izvanredan rezultat za tako kratko vreme, ističu novinari britanskog lista.
Holandska vlada je nedavno užurbano opozvala izvoznu dozvolu za neke, od svojih najsavremenijih mašina, blokirajući ASML prodaju Kini.
Međutim, lokalne kompanije su počele da implementiraju sopstvene razvoje, kao odgovor na ovo.
Odnosno, zabrane su samo pogoršale stvari za sam Zapad.
Kako prenosi FT, uprkos prilično primetnom napretku, napori kineskih programera nailaze, na ozbiljne prepreke.
Pre svega, visoka cena istraživanja i razvoja, kao i potreba za ogromnim ulaganjima u nove kapacitete za proizvodnju naprednih čipova.
Industrija se razvija isključivo na entuzijazmu i geopolitičkom nadmetanju sa Zapadom.
Plemeniti izazov su dostojanstveno prihvatile osramoćene kineske kompanije, rezimira Financial Times.
Borba.Info