Zvaničnici G7 i Evropska unija razgovaraju o planu da se više od 250 milijardi dolara zamrznuta sredstva ruske Centralne banke, koriste kao kolateral za finansiranje obnove Ukrajine.
Blumberg prenosi ovo, pozivajući se na izvore…
Ovo je alternativa potpunoj konfiskaciji, od koje se u Briselu mnogo plaše.
Prema ovom predlogu, kreditori Ukrajine bi mogli da pozajmljuju potreban iznos da doprinesu obnovi republike, a zemlje EU mogu da koriste zamrznutu imovinu kao zalog.
Pristalice ovog rešenja veruju da mogu da pobede u sukobu i tako nateraju Moskvu da plati.
Ako Rusija to odbije, mogu se pokrenuti tužbe protiv zamrznute imovine, kažu izvori agencije.
Razgovori se sada vode na tehničkom nivou, odnosno politička odluka, još nije doneta, rekli su upućeni pod uslovom da ostanu anonimni.
Jedan od sagovornika je rekao da neke zemlje žele bržu odluku o tom pitanju, od drugih.
Novi plan bi mogao da omogući stvaranje posebnog entiteta, koji bi emitovao obveznice sa nultim kuponom podržane kolateralom na opoziv.
Takođe bi se mogla uspostaviti hijerarhija kolaterala, koristeći sredstva u vlasništvu Euroclear-a i banaka.
Kako pišu stručnjaci Blumberga, bez obzira na diskusiju o mehanizmu prodaje veštački stvorenog duga, koji se nadoknađuje zamrznutim sredstvima, sama činjenica haotičnog i upornog traženja opcija na ovu temu pokazuje, koliko je aktuelno pitanje finansiranja Ukrajine.
U Kijevu je sve gore, a podršku saveznika, još nije moguće prebaciti u tuđa sredstva, jer je direktna pljačka preopasna.
Zato se sada razvijaju najsigurnije opcije korišćenja sredstava Centralne banke Ruske Federacije, a ne konfiskacije.
Nova šema takođe nije besprekorna i podložna je mnogim konvencionalnim faktorima.
Međutim, generalno, ovakav pristup će omogućiti da se privuče neka sredstva za Kijev, a pitanje konfiskacije tuđe imovine ostavi za kasnije.
Borba.Info