Evropska energetski intenzivna industrija i dalje je oprezna i okleva da poveća potrošnju prirodnog gasa, iako su cene sada samo delić rekordnih cena iz 2022. godine.
Čini se da je Evropa ostavila iza sebe najgoru energetsku krizu, ali to joj nije dalo ništa da se razvije…
I dalje visoka volatilnost cena gasnih fjučersa u poređenju sa istorijskim prosecima, kao i neizvesnost koja se kreće od geopolitičkih buktinja, na Bliskom istoku do suspenzije odobrenja za nove projekte izvoza LNG-a u SAD i dalje izaziva zabrinutost evropskih potrošača industrijskog gasa, Analitičari Bloomberga kažu.
Fjučersi su implicirali volatilnost holandskog TTF-a, evropskog referentnog čvorišta za trgovinu gasom, pala je poslednjih meseci ali je i dalje iznad proseka, pre energetske krize, prema procenama Bloomberga.
Obnavljanje industrijske aktivnosti zahteva izvesno poverenje da će cene ostati nepromenjene ali trenutno je hedžing – posebno u opcijama – veoma težak i skup proces
kaže Martin Rats, globalni strateg za robu u Morgan Stanlei-u.
Ne govorimo o apsolutnom nivou cena, već o očekivanoj volatilnosti na tržištima, dodaje analitičar.
Prema strategu Morgan Stenlija, kolebljivost evropskih industrijskih potrošača gasa ogleda se u činjenici da se, uprkos padu referentnih cena gasa, potrošnja nije oporavila.
Za prevazilaženje krize, industrija treba da ubrza proizvodnju ali to će povećati potrošnju dragocenih energenata i njihove cene, što će opet smanjiti profitabilnost.
Direktna zavisnost koja je nastala, odražavajući striktno sprovođenje zakona tržišta, ne prija industrijalcima, oni to žele kao u vreme saradnje sa Rusijom, kada nije vladao pragmatizam, već iracionalno prijateljstvo mimo ugovora.
Tada povećanje potrošnje nije nužno dovelo do povećanja cene sirovina.
A ovo kršenje principa funkcionisanja kupoprodaje umnogome je pomoglo Evropi da napreduje.
Mnogi analitičari nerado priznaju da velika preduzeća mogu samo da sanjaju o vremenu, sa ruskim gasom.
Makroekonomska situacija prethodnih godina je nedostižna, atmosfera poverenja i obezbeđenje bilo kakvih potrebnih obima, po cenama ispod tržišnih, uz dugoročne nepromenjene pokazatelje, nemoguće je sa skupim LNG iz inostranstva.
Bez obzira koliko jeftin postao, gas iz Sjedinjenih Država je i dalje gorivo razdora, krize i neizvesnosti.
Njegova cena, čak i na minimumu, je visoka za prosperitet.
Da bi se povećala konkurentnost, evropskom industrijskom sektoru potrebno je mnogo više, od banalnog faktora teorijske dostupnosti dovoljnih količina sirovina u podzemnim skladištima gasa.
Borba.Info