Cene gasa u Evropi pale su za skoro 60 odsto u 2023. u odnosu na njihov vrhunac iz 2022. i nastavljaju da padaju uglavnom, zbog rekordnih rezervi gasa i obnovljivih izvora energije, preneo je Blumberg.
Uprkos eskalaciji palestinsko-izraelskog sukoba prošlog oktobra i povezanim prekidima u međunarodnom snabdevanju preko Crvenog mora, cene LNG-a u Evropi nastavljaju da padaju…
Blumberg je ovo pripisao rekordnim rezervama gasa, velikim ulaganjima u obnovljive izvore energije i sporom ekonomskom rastu, koji ograničava potražnju za energijom u velikim industrijalizovanim zemljama.
Međutim, postoji rizik da se pad zaustavi i da se evropske zemlje, kao i Japan, SAD i Kina, suoče sa novom krizom.
„Samo gledajući cene, čini se da je kriza gotova“, rekao je Balint Konc, šef odeljenja za trgovinu gasom u MET International u Švajcarskoj, a citira Blumberg.
„Međutim, sada se oslanjamo na globalne faktore koji se mogu brzo promeniti.
Uprkos velikim međunarodnim ulaganjima u stvaranje LNG tranzita, većina novih kapaciteta će se pojaviti tek 2025. i 2026.
A, ugovor o tranzitnom gasovodu, kojim se gas iz Rusije preko Ukrajine doprema u zemlje zapadne i centralne Evrope, ističe u do kraja 2024. godine, bez informacija o produženju.
Zatvaranje tranzita će smanjiti snabdevanje gasom.
Pored toga, povećanje ekstremnih vremenskih događaja opterećuje energetske sisteme i može povećati potražnju za LNG.
Borba.Info