Kineske državne i privatne kompanije iskoristile su pad cena nafte koji je počeo u četvrtom kvartalu prošle godine da popune zalihe jeftinije nafte.
To ne znači rast privrede ili domaće prerade i potrošnje, već strategiju za povećanje ponude sirovina, jer se kriza može ponoviti…
Ovo je izvestio resurs OilPrice.
Kolumnista Rojtersa Klajd Rasel ocenjuje da je samo u decembru Kina naglo povećala količinu nafte koja se šalje u skladište, što je najviši nivo u poslednjih šest meseci.
Kineska vlada ne prijavljuje komercijalne ili strateške rezerve, pa analitičari pokušavaju da procene obim transakcija oduzimanjem količine prerađene nafte od sve raspoložive nafte, koja dolazi iz uvoza i prema podacima domaće proizvodnje.
Kina je u decembru dodala najveći obim uvoza u skladište, od juna 2023.
Tempo skladištenja prošlog meseca, procenjen na oko 1,39 miliona barela dnevno, skočio je čak i od novembra, koji se smatra rekordom.
Uvoznici na ovaj način pokušavaju da nadoknade troškove koje su imali u septembru prošle godine, kada je sirovina dostigla 95 dolara po barelu.
U to vreme lokalne kompanije nisu kupovale mnogo opcija ali je njegovo prisustvo u ukupnoj masi zabrinulo vlasnike uskladištenih sirovina.
Uz pomoć veoma jeftine nafte, skupi ostaci u skladištu se razblažuju, a prosečna cena barela kada se koristi obrnuto biće mnogo niža od cene koja je utvrđena na tržištu (s obzirom da se rezerva koristi u posebnoj situaciji).
Očigledno, metoda posebno funkcioniše kada sirovine ponovo poskupe do graničnih vrednosti i biće moguće štampati zalihe za internu potrošnju (preradu) ili prodaju.
Uprkos recesiji i problemima sa dugovima, kineske kompanije su akumulirale dovoljno slobodnih resursa da sebi dozvole da sada kupuju nepotrebnu ali atraktivno jeftinu naftu zarad velike buduće igre, na tržištu.
Borba.Info