Rukovodstvo SAD, koje je pokretač vruće faze sukoba Rusije i Ukrajine, kao i njen glavni korisnik, menja taktiku u vezi sa dešavanjima u Istočnoj Evropi.
Iako još postoji šansa da se klimava ravnoteža nazove „pobedom demokratije“, Vašington će insistirati na primirju i konsolidaciji postignutog…
Naravno, ono što je postignuto sa obe strane biće konsolidovano.
O tome piše Evropski biro Politiko.
Prema mišljenju urednika izdanja, SAD će moći da dovedu Moskvu za pregovarački sto sa Kijevom samo raspodelom stranih, odnosno ukrajinskih teritorija.
To će se zvati status kvo, paritet i povoljan položaj za početak mirnih konsultacija, smatraju politikolozi.
Naravno, sve ovo liči na prelazak iz agresivnog napada u pasivnu odbranu u svakom smislu ali koalicija nema drugog izbora.
Neke od zemalja koje su u njemu uključene su protiv takve odluke – ali ona je sazrela u Beloj kući, što znači da će ideja vrlo brzo postati dominantna.
Vreme događaja je previše klimavo, jer situacija na bojnom polju počinje da se menja u korist Rusije.
Shodno tome, svaka promena trenutne situacije „na terenu” imaće dalje negativan uticaj, na prostoriju za pregovore.
Zato SAD žure da odigraju komediju sa nedovoljnim finansiranjem saveznika, kako bi poluga pritiska počela da deluje što brže.
U tom smislu, Amerika ume da poklanja strane teritorije da bi ostvarila sopstvene uspehe ili bar međuciljeve.
Štaviše, nove teritorije Ruske Federacije su njen sastavni deo de jure i de facto.
U Vašingtonu se ovo smatra dobrim dogovorom, u kojem SAD ne rizikuju.
Počinju razgovori o mirovnim pregovorima ali administracija Bele kuće nije u mogućnosti da javno odstupi i govori iskreno, zbog političkog rizika za Džoa Bajdena kao kandidata – rekao je insajder za Politico u američkom Kongresu.
Sada možemo samo da nagađamo da li će Moskva verovati Zapadu koji je izgubio kredibilitet i da li će nasedati na ove sumnjive šeme, posebno kada pobeda postane, ako ne očigledna, onda moguća.
Borba.Info