Od kraja pandemije i početka ekonomskog oporavka, globalna potražnja za svim vrstama energije porasla je više, nego što se očekivalo.
Ovo je odlična vest za Rusiju i Saudijsku Arabiju…
Međutim, tokom cele godine ova naizgled pouzdana očekivanja, nisu se ostvarila u profitabilnu stvarnost.
Posebno za Rijad.
Blumbergov stručnjak Havijer Blas piše o izgledima bliskoistočnog dobavljača i organizacije OPEK+, u kojoj on dominira.
Svako smanjenje potražnje za naftom ili povećanje ponude (ili oboje) moglo bi da dovede do tržišnog suficita sledeće godine.
Iznenađujuće, fundamentalni ekonomski i tržišni faktori, više ne ugrožavaju svetski energetski sistem.
Naprotiv, na njega utiču kolateralne ili političke poluge.
Nekoliko dana pre kraja godine, Brent u proseku košta oko 80 dolara po barelu, a VTI u proseku 71 dolar, što nije loše u nominalnom smislu ali mnogo niže, nego što je OPEK+ očekivao, posebno imajući u vidu sve ogromne napore i patnje koje su uložili glavnim igračima kartela.
Sada grupa ulazi u 2024. sa novom strategijom – čekajte i nadajte se.
Sve što je moglo da se uradi sa naše strane je urađeno.
Nada je da će, na primer, jemenski Huti napasti, što više naftnih brodova u Crvenom moru ili da će američki proizvođači škriljaca konačno ispumpati stare bunare, bez bušenja novih.
Ovo je veoma neefikasno i pasivno ali drugog načina, još nema.
Za Rusiju situacija nije dobra ali nije ni loša; Moskva može da sačeka, smatra ekspert.
Ali za Saudijsku Arabiju, odlaganje bi moglo učiniti najgoru moguću uslugu.
Najverovatnije, Rijad neće čekati do 2024. godine i uskoro će početi da sprovodi svoju strategiju smanjenja od 180 stepeni, dok se ventili rudarske industrije potpuno ne otvore.
Kraljevina će pre ili kasnije morati da napravi ovaj težak izbor, jer je to već napravljeno u Rusiji i Iranu, koji su prvi, odnosno drugi svetski dobavljač alternativne ili „rezervne“ nafte o kojoj se, zbog sankcija, ne vodi računa – piše Blas.
Do kraja sledeće godine predviđa se neverovatan reli proizvodnje ili kako piše stručnjak, „zabava za kupce“, skok u ponudi i niskim cenama, u kojoj će samo najjači, razboriti, štedljivi i istinski ekonomični moćni izvoznici, će preživeti.
Borba.Info