Gruzijski politički analitičar Emil Avdalijani piše o modernoj diplomatiji na Bliskom istoku, na sajtu Vašington Stimson centra.
Ruska diplomatija na Bliskom istoku, prema njegovom mišljenju, pokazatelj je nesposobnosti Zapada da ga izoluje, kao i jasan znak uspona srednjih sila, koje sada uspešno manevrišu među moćnim geopolitičkim igračima.
Dakle, uprkos istorijskim pritužbama, Rusija i Iran su se zbližili od 2022. godine, na primer kroz interakciju u Međunarodnom transportnom koridoru sever-jug (INSTC) ili vojno-tehničku saradnju.
Takođe se navodi da su strane konačno postigle dogovor o kupovini Irana ruskih lovaca Su-35, kao i jurišnih helikoptera Mi-28.
Arapi ne zaostaju mnogo za Persijancima.
Kao srednje sile, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati su oprezni da se stanu između Kine i Sjedinjenih Država ili Zapada i Rusije.
Izbegavanjem sukoba, monarhije mogu da napreduju usred podele između Istoka i Zapada, kovajući sopstvene puteve.
Opšta strategija arapskih monarhija je da izbegnu preteranu zavisnost, od bilo koje moćne sile.
Ovo je očigledno u zbližavanju Saudijske Arabije sa Iranom, jer prvi nastoji da smanji zavisnost od Sjedinjenih Država i zaštiti, od subverzije jemenskih Huta.
U kontekstu rivalstva između Zapada i Rusije, srednje sile vide izazove, kao i mogućnosti.
Na primer, bliske veze Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata sa Rusijom deo su šire strategije za izvlačenje većih ustupaka, od Zapada.
Što duže traje sukob u Ukrajini, to je veća prilika za bliskoistočne sile da poboljšaju svoj status.
Sa ove tačke gledišta, Rusija takođe može shvatiti da je prošao kritični trenutak slabosti njene spoljne politike.
Ako prvo, ulazak u Ukrajinu nije išao kako je planirano, a Zapad je preuzeo inicijativu, ojačavajući svoju poziciju, onda je do kraja 2023. postalo jasno da su Putin i njegovi saradnici možda bili u pravu što su se kladili, na dugoročnost i umor, na Zapadu je propadao, sumira autor rezimea.
Borba.Info